Az utóbbi napokban komoly problémákkal kellett szembenéznie a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) kormánynak. Az Igazságügyi Minisztériumnál és az Egészségügyi Minisztériumnál napvilágra került személyi mulasztások, korrupciós visszaélések és nyakló nélkül kifizetett bónuszok kiverték a biztosítékot Bojko Boriszov miniszterelnöknél. Az Európai Bizottság megelégelte Szófia magatartását, most éppen azért, mert az európai vállalatokat továbbra sem lehet elektronikus úton bejegyeztetni Bulgáriában. Magyarország után Bulgárián is számon kérhetik Brüsszelben a mulasztásokat.
Az Európai Bizottság az utóbbi hónapokban sorra fegyelmezi a tagállamokat vélt vagy valós vétségek és szabálytalanságok miatt. A legújabb állam, amely a szamárpadba került, ezúttal Bulgária. A Capital elektronikus hírportál értesülései szerint Brüsszel január végén levélben értesítette az Igazságügyi Minisztériumot, hogy eljárást indított Bulgária ellen a Kereskedelmi Regiszter bővítésének elmulasztott projektje miatt.
Az Európai Bizottság szerint a bolgár kormány többszöri felszólítás ellenére és a parlament által elhalasztott állami tender után sem teljesítette azt az európai uniós követelményt, hogy a közösségi vállalatokat elektronikus úton regisztrálhassák a Bolgár Kereskedelmi Regiszter adatbázisában. A mulasztás technikai jellegű, jelenleg csak személyes megbízotton keresztül regisztrálhatja magát bármelyik európai vállalkozás a balkáni állam nyilvántartásában. Az európai uniós tagsággal járó kötelezettségnek Bulgária immár ötödik éve nem tud eleget tenni és a probléma leküzdésében az sem segített, hogy az Igazságügyi Minisztérium rendkívüli eszközökhöz folyamodott.
A minisztérium a bővítés informatikai feladatával a Kereskedelmi Regisztert elkészítő egyik alvállalatot, a „Siensis Rt.” bízta meg. A részvénytársaság 2011 közepén nyerte el a második alkalommal kiírt közbeszerzési tendert, amelynek részleteit az állam nemzetbiztonsági okok miatt titkosította. A „Siensis Rt.” 2012. június 1-ig vállalta a rendszer bővítésének elkészítését, ugyanakkor erősen kétséges, hogy az Európai Bizottság eláll-e az eljárástól. Brüsszel levele kiverte a biztosítékot Bojko Boriszov miniszterelnöknél. Bolgár lapértesülések szerint a GERB első embere fejeket követelt a hivatali mulasztás miatt. Nem sokkal ezután Dijana Kovacseva igazságügyi miniszter bejelentette, hogy a Bejegyzési Ügynökség éléről távozik Violeta Nikolova, akinek a helyét azonnali hatállyal Julian Mitev veszi át.
Nikolovának nem ez volt az egyetlen vétsége, amiért távozásra kényszerült posztjáról. Februárban fény derült arra, hogy az elnök 72 ezer leva (1 leva~ 150 forint) extra juttatásban, avagy ahogy Bulgáriában szokás nevezni, ösztönző prémiumban részesült.
A Bolgár Nemzeti Televízió (BNT) értesülése szerint a 72 ezer levából csak 24 ezer járt volna jogosan Nikolovának, ugyanis csak ennyit ítélt meg neki Margarita Popova volt igazságügyi miniszter, a maradék pénzről az elnök saját maga döntött. Az állami pénzekkel történő visszaélés továbbgyűrűzik, ugyanis kiderült Nikolova további 11 ezer levát ítélt meg sajátmagának a 2011-es év második felében. A nyakló nélkül kifizetett bónuszok ügyében intézményi vizsgálat indult, ugyanakkor az ügynökség immáron volt elnöke betiltotta az adatok nyilvánosságra hozatalát. Szerinte a bónuszokat olyan személyek is felvettek, akik megtiltották, hogy nyilvánosságra hozzák adataikat.
A többi állami intézménynél sem rózsásabb a helyzet, a bónuszok, teljesítményt stimuláló extrajövedelmek és prémiumok felületes ellenőrzést követően kerülnek az állami vezetők zsebébe. Nikolova nem az első magas beosztású állami vezető, aki februárban búcsút mondhatott munkájának kihágásai miatt. A GERB frakciócsoportja megvonta bizalmát a Nemzeti Egészségbiztosítási Kassza (NZOK) elnökétől, Nelli Nesevától. Boriszov személyesen kérte parlamenti képviselőtársait, hogy távolítsák el posztjáról, ugyanis kiderült, hogy több mint 30 ezer leva adómentes állami prémiumot vett fel. Neseva először azzal védekezett, hogy „csak” 12 ezer levát vett fel (összehasonlításképpen az átlagos havi bolgár fizetés alig éri el a 700 levát).
Az ügyet Dimo Gjaurov (Kék Koalíció) ellenzéki politikus robbantotta ki, de Neseva szerint a honatya valótlan állításokat és rágalmakat terjesztett róla. Szerinte a prémium a törvény szerint járt neki, ellentétben Gjaurov azon állításával, hogy az állami Munkabér Alaptól került volna kifizetésre. Sztefan Konsztantinov egészségügyi miniszter megpróbálta mérsékelni a botrány valós jelentőségét, szerinte a bónuszok javát orvosoknak és pszichiátereknek utalták. A kormánypárti politikusok szerint Neseva elbocsátása elkerülhetetlen, Kraszimir Velcsev (GERB) szerint a társadalmi düh szemmel látható. Bulgáriában vannak a legalacsonyabb fizetések az egész Európai Unió viszonylatában, a jövedelmek szintje többszörösen alulmúlja a nyugat-európai bérekét. Boriszov megjegyezte, hogy Nesevával egészében véve elégedett volt, ugyanakkor egyetlen hiba is romba döntheti a bizalmat. Neseva a miniszterelnök felszólítását követően benyújtotta lemondását, nyilvánosan bocsánatot kért az egészségügyben dolgozóktól és bejelentette, hogy jótékony szervezeteknek adományozza felvett prémiumát.
A Dnevnik bolgár napilap rendkívül szemléletesen fogalmazta meg a kialakult helyzetet. „Arrogancia – a politika és a közhivatalnok halálos bűne” – nem maga a prémium a legnagyobb szégyen, hanem a pökhendi stílus, amellyel kinyilvánítják rendelkezési jogaikat a közpénz felett. Bulgária még nem heverte ki az ominózus 2008-as sikkasztási botrányt, és íme, itt az újabb folt a balkáni ország amúgy sem makulátlan reputációján.
Milanov Viktor