A kórházak eladósodásához vezet az orvosok béreinek az egészségügyi tárca által decemberben jóváhagyott emelése.
Több megyei és városi kórházban sincs elegendő pénz a törvény által előírt béremelésekre – írta a Hírek portál szombaton. Nagyszombat megye és a fennhatósága alá tartozó kórházak (Dunaszerdahely, Galánta, Szakolca) igazgatói már egyeztettek a problémáról. Bár megegyezés született, érdemi megoldás még nem.
„Abban maradtunk, hogy senki sem engedheti meg magának, hogy törvényt sértsen” – szögezte le az egyeztetés kapcsán Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója. Hozzátette: Tudomásul kell venni, hogy csakis a kórházak eladósodása árán tudjuk a törvényt betartani, mert a pénz, amit az állami Általános Egészségbiztosítótól kapunk, nem elég a törvény betartására.
A megyének éves szinten 4,5 millió eurós pluszkiadást jelent a három kórházban dolgozó orvosok béremelése. Bár a mostani megegyezés szerint a kórházak fizetni fognak, ha nem születik más megoldás, az eladósodás belátható időn belül az intézmények teljes ellehetetlenedéséhez vezethet. „A helyzet komoly” – erősítette meg Tibor Mikuš, a nagyszombati megyefőnök, aki szerint ha nem lesz többletbevétele a kórházaknak, akkor két éven belül jöhet a csőd.A megoldás kulcsa ezúttal is az egészségbiztosítók kezében van – mondja Horváth Zoltán. „Ők vásárolják tőlünk a betegellátást, de a költségeknek csak a 70-75 százalékát térítik meg” – mondta el a kórház igazgatója. Hozzátette: Ahhoz, hogy a szlovák egészségügy krónikus panaszait orvosolni lehessen, a valós költségeket fedező egészségügyi finanszírozásra van szükség.
A béremelést, sztrájkkal harcolták ki az orvosok Szlovákiában a tavalyi év végén. A sztrájk novemberben kezdődött, és akkor rendkívüli állapotot vezettek be. Végül a kereszténydemokrata Ivan Uhliarik (KDH) vezette egészségügyi tárca decemberben elfogadta az orvosok követeléseit, majd a megállapodást később a parlament is szentesítette.
Kitekintő / MTI