Kedélyborzoló szerb kritika a boszniai Szerb Köztársaságról

A szerb Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetője, Cedomir Jovanović éles kritikával illette a boszniai Szerb Köztársaságot (Republika Srpska): „népirtó alkotásnak” nevezte a szerb entitást, amellyel éles vitákat generált. A felháborodás azért is volt nagy, mert Szerbia eddig támogatta az önálló államrészt és kitartott mellette. Szerbiában májusban választások lesznek, ezért is adódik a kérdés: a kijelentés belpolitikai csatározás vagy valós szerb önkritika?

A szerb LDP vezetője a múlt héten tett kijelentésével, amiben „népirtó alkotás”-nak nevezte a szerb entitást igencsak felborzolta a kedélyeket a térségben. Jovanović szerint a Republika Srpska(RS) a „népirtás – méghozzá a srebrenicai népirtás – eredményeképpen jött létre” és a történelemben a második világháború óta nem volt ilyen etnikai tisztogatás. A kijelentés olyannyira kiverte a biztosítékot, hogy nyilvános tévévitára is sor került Jovanović és a szerb entitás elnöke, Milorad Dodik között. A kétórás vitában Jovanović kijelentette, hogy bár az állításait kiragadták a szövegkörnyezetből, de továbbra is így gondolja: „Azok, akik létrehozták a Republika Srpskat részt vettek Szarajevó és Srebrenica elpusztításában is.”

Dodik mindezeket a kijelentéseket hazugságnak nevezte és egy jól irányzott, a májusi választások előtti kampány részének tekinti, ami szerinte szükségtelen volt. Majd hozzátette azt is, hogy a szerb politikus állítása azért is képtelenség, mert a Republika Srpska 1992 májusában jött létre, míg Srebrenica 1995 júliusában történt. Bosznia-Hercegovinában megoszlanak a vélemények az üggyel kapcsolatban. A szerbek Dodik véleményét támogatják és a boszniai Szerb Köztársaság egyik szervezete polgári peres eljárást is indított a belgrádi bíróságon a politikus ellen. Ráadásul felszólították a szerb parlamentet, hogy határolódjon el Jovanovć kijelentésétől.

Ugyanakkor más vélemények is napvilágot láttak az ügy hatására. Vannak, akik arra hívják fel a figyelmet, hogy a kijelentés kapcsán is jól látható a két szomszédos ország, Szerbia és Bosznia-Hercegovina ingatag viszonya. Szerbia számtalanszor megvédte az entitást, amnesztiát adott az RS területén elkövetett bűnösöknek; ezért nehéz lesz az országok között és Bosznia-Hercegovinán belül is kiegyensúlyozott viszonyokat teremteni. „A viszonyok Szerbia és Bosznia-Hercegovina között csak akkor változhatnak meg, ha igazi demokratikus erő fogja vezetni a szerb kormányt. És az az igazság, hogy történtek népirtások a szerb entitás területén.” – mondta el a korábbi alkotmánybíró, Kasim Trnka a SETimes hírportálnak.

A bosnyák, nacionalista Demokratikus Cselekvés Pártja (SDA) is hasonló állásponton van és éppen ezért erősen kifogásolták a január kilencedikei szerb látogatást a Republika Srspka fennállásának húszéves évfordulóján. Az eseményen résztvevő szerb politikusokhoz hasonló bírálatot fogalmaztak meg: „azok, akik részt vettek az RS január kilencedikei ünneplésében, a második világháború óta elkövetett legnagyobb háborús bűnt  dicsőítették, bebizonyítva, hogy ők is résztvevői voltak a tervnek.” A kemény szavak szerb oldalról sem maradtak válasz nélkül és a Szocialista Párt úgy reagált, hogy az ország betartja a daytoni megállapodást és Jovanović pártjának nem kellett volna ilyen kijelentéseket tennie, annál is inkább mivel volt vezetőjük, a meggyilkolt miniszterelnök, Zoran Djindjić is mindvégig a Republika Srpska mellett volt.

Egyébként Jovanović-nak nem ez volt az első kedélyeket borzoló kijelentése: tavaly év végén például Szerbia Koszovó-politikája ellen írt kiáltványt, amelyet a szerb sajtó többnyire szintén csak kampányfogásnak tartott. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a dramaturgból lett szerb politikus tartja magát, egy korábbi elhíresült mondatához: „Nincs értelme többé hallgatni, valamit tennünk kell” – legalábbis a választási kampányban mindenképpen.

Dömös Mariann

Friss hírek