Szkeptikus az Európai Parlament elnöke a költségvetési paktum sikerét illetően. Martin Schulz az Európai Tanács hétfői ülésén az EU egységének fenntartására szólította fel a tagállamok vezetőit, azt kérve, hogy az Európai Parlament mellett a paktum összes részt vevő országa részt vehessen az eurózóna csúcstalálkozókon.
Több konkrét követeléssel érkezett az Európai Parlament nemrégiben megválasztott új elnöke az első állam- és kormányfői csúcsára.
Martin Schulz – azt követően, hogy az Európai Tanács hétfői ülésének elején kifejtette az EP véleményét – sajtótájékoztatóján azt mondta, a költségvetési paktum minden elemét a megkötéstől számított öt éven belül be kellene építeni az európai uniós szerződésekbe.
A német származású politikus emellett arra is felszólította a fiskális paktumról vitázó tagországi vezetőket, hogy a dokumentum szerződő partnereinek (a jelek szerint 26 tagország) jelen kell lenniük a mostantól rendszeressé váló eurózóna-csúcstalálkozókon, csak úgy, mint az Európai Parlamentnek.
Martin Schulz számára elfogadhatatlan az a korábbi terv, hogy az EP elnökét csak „meghívhassák az eurócsúcsokra, hogy meghallgassák a véleményét”. Az EP teljes részvételi jogot szeretne.
Az Európai Parlamentnek nem kell ratifikálnia a költségvetési paktum létrehozásáról szóló szerződést, jövő heti ülésén viszont határozatot fognak elfogadni a képviselők, amelyben kifejtik a kéréseiket. „Ha ezeket az Európai Tanács nem veszi figyelembe, nagyon nehéz lesz pozitív választ adnunk a szerződésre, amelynek így nem is tulajdonítunk majd komolyabb értéket” – fogalmazott az EP elnöke. Hozzátette, az Európai Stabilizációs Mechanizmust az EP kizárásával tárgyalták ki, ami elfogadhatatlan számára.
Martin Schulz azt mondta, „szkeptikusak vagyunk a fiskális paktum szerződésével kapcsolatban, és nem hisszük, hogy a költségvetési szabályok reformja most szükséges”. Ettől függetlenül örömét fejezte ki amiatt, hogy a 26 tagállam a legutóbbi csúcson ellen tudott állni a brit követeléseknek. Ezzel kapcsolatban elmondta, ha a 26 tagország nem veszi figyelembe a hosszabb távú európai érdekeket, két potenciálisan veszélyes forgatókönyv valósulhat meg: egyrészt széteshet az EU, és ezzel megvalósul a valódi többsebességes Európa, másrészt komolyabb parlamenti kontroll nélkül alakulhat meg a fiskális unió.
Martin Schulz ugyanakkor nyugodtnak mondta magát amiatt, hogy az EP szolgálatai szerint is a fiskális paktum végül a közösségi módszer szerint valósítaná meg a nagyobb költségvetési szigort. (Martin Schulz mindezt egy korábbi szövegtervezet alapján mondta, amely hétfő estére megváltozhatott – a szerk.)
Az Európai Parlament elnöke a tagállami vezetőknek állítólag elmondta, hogy az EP szemszögéből nézve nem a fiskális paktum a legfontosabb cél, hanem az, hogy az állampolgárok végre valódi megoldást lássanak a foglalkoztatási problémákra, pláne a fiatalok munkanélküliségére.
Megismételte, hogy az EP pénzügyi tranzakciós adót, eurókötvényt, egy európai hitelminősítő intézetet, és egy európai uniós növekedési tervet szeretne, amelynek a befektetések ösztönzése állna a középpontjában.
Kitekintő / Bruxinfo.eu