Levelet küldött Brüsszel

José Manuel Barroso kedden levelet küldött annak a nyolc uniós tagállam vezetőjének, ahová a Bizottság speciális akciócsoport kiküldését tervezi a fiatalok aggasztó foglalkoztatási helyzetének gyors javítása érdekében.

Az erről döntést hozó uniós csúcstalálkozó másnapján José Manuel Barroso bizottsági elnök levélben ismertette nyolc uniós tagállam vezetőjével azokat a lépéseket, amelyeket Brüsszel a kormányokkal együttműködve tervez a riasztó mértéket öltött fiatalkori munkanélküliség kezelésre.

Közben az Eurostat kedden publikált adatai szerint az euróövezetben tavaly decemberben 10,4 százalékot ért el a munkanélküliség, ami a legmagasabb szint 1998, az euró bevezetése előtti év óta. Az EU27-nél decemberben 9,9 százalékos volt az átlagos mutató. A legmagasabb munkanélküliséget, közel 23 százalékkal Spanyolországban mérték, míg a legalacsonyabb mutatóval, 4,1 százalékkal Ausztria büszkélkedhet. Hazánkban az Eurostat szerint 10,9 százalékon állt a munkanélküliek aránya.

Az EU egészében 23,8 millió embernek nem volt állása 2011 végén.

A nyolc érintett tagállamban, Írországban, Görögországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Szlovákiában, Lettországban és Litvániában 30 százalék fölötti a 25 életévüket betöltő, vagy annál fiatalabb korosztály körében a munkanélküliség. A hétfői, részben a növekedésnek és munkahelyteremtésnek szentelt EU-csúcson ezért a Bizottság azt javasolta, hogy közös erőfeszítéssel próbáljanak javítani a foglalkoztatási helyzeten.

Barroso elképzelése szerint tizenegy hét alatt mind a nyolc országban egy nemzeti tervet dolgoznának ki a fiatalok elhelyezkedését elősegítendő és ebben a lehető legnagyobb mértékben igénybe vennék a rendelkezésre álló uniós forrásokat is. Brüsszel szerint összesen 82 milliárd euró kohéziós és strukturális támogatás vár még lekötésre 2013 végéig, ebből 22 milliárd euró az Európai Szociális Alapból. A terv szerint tagállamok számára elérhető források növelése helyett a számukra rendelkezésre álló összegek újratervezésével és felhasználásuk meggyorsításával próbálnak meg látványos javulást elérni.

Barroso levelében arra kéri a kormányfőket, hogy lehetőleg a kabinetjükből jelöljenek ki egy kapcsolattartó személyt a Bizottság által még februárban egy-két napra a helyszínre küldendő akciócsoporthoz. A „team-et” az uniós szakértők mellett a strukturális alapokért, a foglalkoztatásért és az oktatásért felelős országos hatóságok képviselői alkotnák, kiegészülve a szociális partnerekkel.

A levél emlékeztet rá, hogy a fiataloknak szóló foglalkoztatási terv különleges politikai és költségvetési intézkedéseket tartalmaz majd a fiatalok elhelyezkedésére és szakképzésére, a szakképesítésben meglévő hiányosságok pótlására és a korai iskolaelhagyás problémájának kezelésére. A tagállamokat patronáló „brigád” azt is megvizsgálja majd, hogy miként lehetne felgyorsítani a közép- és kisvállalkozásokat segítő programokat és azokat az ifjúság céljaira újrafókuszálni.

Azt is felmérik majd, hogy miként vehetnének a fiatalok minél nagyobb számban részt a különböző uniós eszközökben. Az akciócsoportok a szociális partnerekkel folytatott párbeszédet is előmozdíthatják, például a legjobb tagállami gyakorlatok elterjesztésével. Barroso levelében ugyanakkor elismeri, hogy a válasz országról-országra eltérhet.

A kkv-nál az akciócsoportoknak a cégek pénzügyi forrásokhoz való nagyobb és gyorsabb hozzáférését kell elősegíteniük az uniós pénzügyi eszközök felhasználásával, vagy átirányításával.

A fő cél, hogy április közepéig célzott terveket dolgozzanak ki, amelyeket aztán a tagállamok beilleszthetnek majd nemzeti reformprogramjaikba.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek