Moszkva az Emirátusokkal üzletel

Az orosz pénzügyminisztérium hamarosan ratifikálásra nyújtja be a befektetések adómentességéről szóló Oroszország és az Egyesült Arab Emirátusok között kötött egyezményt. Ennek különlegessége abban áll, hogy ez az első megállapodás Moszkva és egy offshore-állam között, csak állami cégekre vonatkozik, és gyakorlatilag ez az első adóelengedés Oroszország történetében. Ez lehet az első komolyabb eredménye a két fél között már évek óta folyó tárgyalásoknak, és az orosz kormány szokatlan nyitottsága azt jelzi, hogy busás arab befektetésekre számítanak.

A bevételek adómentességéről szóló megállapodást még előző év december 11-én írták alá Abu Dhabiban, habár Vlagyimir Putyin kormányfő már tavaly februárban felkérte a pénzügyminisztériumot ennek a tető alá hozására, a szerződés tényleges megkötéséről még csak most értesülhetett a nyilvánosság, amikor az illetékes tárca törvénytervezetként készítette elő ratifikálásra a szóban forgó megállapodást.

Igaz, már a dokumentum előkészítésekor is tudni lehetett, hogy itt nem egy rendhagyó dologról lesz szó, vagyis az adózási előjogok csak a két szerződő fél állami szervezeteit illetik majd meg. Így a lista tartalmazza a két ország központi bankját, nyugdíjalapjait, a központi és a regionális kormányokat, és az ezekhez tartozó pénzügyi és befektetési szervezeteket, továbbá az arab fél részéről az „Abu Dhabi Befektetési Hatóságot” és az „Emirátusi Befektetési Hatóságot” beleértve kicsit hosszabb a kedvezményezettek névsora.

Off-shore

Az egyezmény már csak azért sem hétköznapi, mert a szokásostól eltérően ez nem az OECD kettős adóztatást elkerülendő Modell Egyezményen alapszik, mert ahogy kormányforrások azt felfedték a Kommersant hírújságnak, az orosz pénzügyminisztérium nem kívánt egy az „elkerülés” szót tartalmazó hagyományos szerződést aláírni, tekintve, hogy az Arab Emírségeket off-shore államnak szokták bélyegezni. Az öböl-beli ország ugyanis a Brit Virgin, Seychelles és Bermuda szigetekhez hasonlóan kedvezményes adózást biztosít, valamint a védi a pénzügyi tranzakciók titkosságát.

Ugyanakkor a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény hiányában az arab partnerek nem siettek Oroszországban befektetni, és ezért született egy ilyen félmegállapodás, ami végülis megfelel az Egyesült Arab Emirátusoknak. Le kell szögezni továbbá, hogy habár az Emirátusok nulla százalékos adóval csalogatják a befektetéseket, az országot nem lehet a klasszikus értelemben vett off-shore államnak hívni, már csak azért sem, mert itt valós üzletkötésekről van szó. Ilyen elgondoláson alapul az oroszországi „Szkolkovo” projekt is.

Nulla lesz

A megállapodás értelmében Oroszországban a bevételre (vagyis az osztalékokra, kamatokra és az ingatlaneladást kivéve a tulajdonértékesítésre) kirótt adó, míg az Emírségekben a járulékos és társasági adó értékét elengedik egymásnak a felek, tehát ez egy teljes adóelengedést jelent.

Rusztam Vahitov, az International Tax Associates vezetője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az állami cégeknek gyakran nyújtanak adókedvezményeket más hasonló orosz egyezményekben is, de az osztalékokra vonatkozó nulla százalék valóban szokatlan (mert ez általában 5-10 százalék között szokott alakulni, míg az Oroszországban hatályos adómérték 15 százalék). Ilyen kedvezményt csak az orosz-svájci adóegyezmény keretében 2011. szeptemberében aláírt jegyzőkönyv tartalmaz, de e szerint csak a nyugdíjalapok kapnak mentességet.

Várhatóan, az adómegspórolás lehetősége ösztönzőül hat majd az emirátusok-beli állami cégek befektetési kedvére Oroszországban. Ez az iszlám finanszírozás növekedésével járhat, ami abban különbözik a „hagyományos” befektetésektől, hogy nem a profittól függően fizetnek részesedést, hanem a befektetők a nyereségből és a veszteségből is kiveszik a részüket (így a kamathitel szigorúan tilos is az iszlám gazdaságban).

Nagy dolog

Egyértelmű, hogy a megállapodással a nagy beruházásokat célozták meg, amelyekről már tárgyaltak a két ország kormányközi bizottságában, és amelyeket mindkét fél részéről a „kezükben tartanak” majd a hivatalnokok. A szabályozás továbbá megkönnyíti más perzsa-öböl beli államok emirátusok-beli alapokon keresztüli befektetéseit, utat nyitva az Oroszországban 2012 és 2015 között lefolyó „nagy privatizációban” való részvételükre.

Tóth I. Dávid

Friss hírek