Németország százéves koponyákat ad vissza Namíbiának

Namíbiai törzsi vezetők szeptember végén látogattak Berlinbe, hogy hazaszállíthassák azt a húsz darab koponyát, amit még a gyarmati időkben hoztak Európába. A koponyákat három éve mutatták be egy kiállításon a berlini Orvostörténeti Múzeumban.

A rendezvény egy újabb bocsánatkérő gesztus a németektől a gyarmati időkben elkövetett tetteikért. Ez persze nem ennyire egyszerű, elég, ha csak azt említjük, hogy a németek korábban már visszautasították, hogy jóvátételt fizessenek korábbi gyarmataiknak. Ezt azzal indokolják, hogy így is sok fejlesztésre fordítható pénzt kaptak már az afrikaiak, igaz, a namíbiaiak szerint ebből ők nem sokat láttak. A németek körében sem egyértelmű a gyarmati múlt megítélése, amit tökéletesen mutat, hogy az esemény alatt egy kisebb csoport tüntetett, a résztvevők olyan jelszavakat kiabáltak, mint „jóvátétel”, „bocsánatkérés” és „genocídium”.

A húsz koponya – melyek közül négy női, egy fiú és tizenöt férfi – eredetileg egy háromszáz darabos gyűjtemény része volt, amit 1909 és 1914 között szállítottak Németországba. Azokhoz az afrikaiakhoz tartoztak, akik felkeltek a német gyarmati uralom ellen, miután megelégelték, hogy táborokba zárták őket, ahol tömegesen haltak éhen. A felkelést a németek – a korabeli szokásokhoz híven – kegyetlen módon torolták meg, több tízezren haltak meg.

A gyűjteménnyel a tudósok célja az volt, hogy tudományos úton is bizonyítsák az akkoriban igen népszerű evolucionista elképzelést, miszerint az európai „faj” a fekete afrikaiak fölött áll.

A Német Gyarmatbirodalom az imperializmus hívószavának engedelmeskedve, bár kicsit megkésve, a 19. század utolsó húsz évében vált valódi gyarmatbirodalommá. A korábbi kisebb koncessziók és szigetek után Német Kelet-Afrika (Tanganyika – a mai Tanzánia, Zanzibár nélkül; Ruanda-Urundi – a mai Ruanda és Burundi), Német Délnyugat-Afrika (nagyrészt a mai Namíbia) és Német Nyugat-Afrika (Kamerun – a mai Kamerun illetve a mai Nigéria egy része; Togó – a mai Togó, illetve Ghána keleti része) néven három nagyobb gyarmatot hoztak létre Afrikában. Az első világháború alatt a németek minden külhoni érdekeltségüket elvesztették, ezeket a világégés győztesei de jure mandátumterületként kapták meg, de facto azonban beolvasztották gyarmatbirodalmukba.

Weszprémy Gábor

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »