Aláírásgyűjtés indulna a fizetetlen gyakorlatok ellen

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) európai polgári kezdeményezést szeretne indítani a fizetetlen gyakornoki helyek eltörléséért. Más kezdeményezések a választójogi korhatárt szeretnék 16 évre csökkenteni, hogy ezzel is növeljék a fiatalok részvételét a politikában.

Anna Maria Darmanin, az Európai Gazdaági és Szociális Bizottság (EGSZB) alelnöke kijelentette, gyakorlatban is szeretnék megfelelően szabályozni a gyakornoki pozíciókat, ennek pedig egyik eszköze az európai polgári kezdeményezés (EPK, lásderről szóló dossziénkat). A szakszervezeteket, munkaadói szervezeteket és a civil szféra képviselőit is tömörítő tanácsadói testület, az EGSZB a lisszaboni szerződés szerint ugyanis kezdeményezhet egymillió aláírást igénylő EPK-t, amelyből akkor válik uniós szabályozássá, ha az Európai Parlament és a tagállamokat tömöürítő Európai Tanács is támogatja a Bizottság által benyújtott javaslatokat.

„Meg kell szüntetnünk a visszaéléseket a gyakorlatokkal” – jelentette ki egy fiatalok helyzetével foglalkozó konferencián Máltán Darmanin. „Ha már túl vannak egy formális oktatási programon, rendesen meg kell fizetni őket.”

Az elmúlt évtizedben a gyakorlatok, a gyakornoki állások egyre inkább elterjedtek Európában, ezzel segítve a fiatalok belépését a munkaerő-piacra. Mindemellett meglehetősen sok volt a visszaélés is, sok cég ugyanis olyan feladatokat végeztetett el a fizetetlen gyakornokokkal, amiért mások rendes fizetést kaptak. Ahogy pedig a munkanélküliség aránya egyre emelkedik Európában, egyre nő a veszélye annak is, hogy sérülnek a szociális jogok is.

Az EGSZB terve hasonló a 98 különböző európai ifjúsági szervezetet tömörítő Európai Ifjúsági Fóruméhoz (European Youth Forum), amely kidolgozta a gyakorlatok minőségi kartáját, ebben pedig az is benne van, hogy az oktatáson kívüli gyakorlatoknak olyan szerződések szerint kellene működnie, amelyek pontosan kikötik a gyakorlat idejét, illetve az érte járó fizetséget is.

Az ifjúságpolitikáért is felelős európai biztos, Androulla Vassiliou azonban nem feltétlenül támogatná a tervet, szóvivője ugyanis azt mondta, bár harcolni kell mindenfajta kizsákmányolás ellen, eközben nem kellene elbátortalanítani a munkáltatókat attól, hogy fiatalokat alkalmazzanak.

Az Európai Ifjúsági Fórum azonban egy másik kezdeményezésen is dolgozik: az öregedő társadalom tendenciáiból kiindulva szeretné elérni, hogy a választójogi korhatárt 16 évre csökkentsék. Ez a 27 tagállam közül egyedül Ausztriában van így, illetve Németországban a tartományi választásokon szintén van, ahol 16 év a korhatár. A Fórum ezért azt szeretné, ha a 2014-es európai parlamenti választásokon már a 16. életévüket betöltöttek is részt vehetnének.

Kitekintő / Euractiv.hu

Friss hírek