Lavrov: nincs értelme Japánnal tárgyalni

Az utóbbi időben teljes diplomáciai zsákutcába jutott Oroszország és Japán Kuril-szigetek miatti konfliktusa. Az orosz külügyminiszter szerint Japán szélsőséges hozzáállása a Kuril-szigetek kapcsán jelentős károkat okozott a két ország közötti kapcsolatokban. Lavrov nyilatkozata szerint „amíg Japán ilyen radikálisan közelíti meg a békeszerződés megkötésének kérdését, a tárgyalások teljes mértékben kilátástalanok.”

Az idézett sorokkal Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter látogatásának közvetlen előzményeit „értékelte” az orosz külügyminiszter. A RIA Novosztyi tudósítása szerint az „Északi Területek Napján” zajló oroszellenes tüntetések során szélsőjobboldali aktivisták végighúzták az orosz zászlót a tokiói orosz nagykövetség előtt, Kan Naoto japán miniszterelnök pedig elfogadhatatlannak bélyegezte a Kuril-szigetekkel kapcsolatos orosz álláspontot.

A tokiói orosz nagykövetség ellen több barátságtalan akció is történt a közelmúltban: február 8-án egy ismeretlen feladótól érkezett levélben egy töltény mellett „az északi területek a mi tulajdonunk” feliratú cédulát találtak, míg tavaly decemberben „mérgező anyag”-ként megjelölt folyadékot küldtek a nagykövetség részére. Az orosz külügyminisztérium a múlt heti tüntetések kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a szélsőségek előretörése a japán kormány politikájának köszönhető, és a szükséges intézkedések meghozatalára, az oroszellenes akciók megelőzésére szólította fel az illetékeseket.

Ilyen előzmények után történt japán külügyminiszter múlt heti moszkvai látogatása, amely így eleve kevés esélyt adott a diplomáciai rendezésre. Lavrov a japán külügyminiszterrel folytatott megbeszélés során úgy vélte, a feszültség enyhítésére egy közös orosz-japán történészbizottság létrehozása lenne a megoldás, akik azt vizsgálnák, hogy történelmileg melyik ország formálhat jogot a vitatott helyzetű szigetcsoportra. Maehara azonban kritizálta a kezdeményezést, mondván, a szakértők már évtizedek óta foglalkoznak a kérdéssel, így kétséges, hogy bármiféle hasonló párbeszéd érdemi eredményeket hozhatna. A japán külügyminiszter álláspontja egybecseng azzal a ténnyel, hogy a Kuril-szigetek körül kialakult vita természete egyértelműen politikai, Japán és Oroszország presztízskérdésként kezeli a területek hovatartozását, így a történelmi vagy jogi érvelés nagy valószínűséggel nem változtathatja meg a felek álláspontját a közös megegyezés elősegítésére.

A kemény felütés ellenére a megbeszélés során mindkét fél határozottan kifejezte szándékát a tárgyalások nyugodt légkörben történő folytatására, sőt, az együttműködést elősegítő gesztusok is történtek. „Készek vagyunk arról tárgyalni, hogy különböző kedvezményeket nyújtsunk külföldi befektetőknek a Kuril-szigeteken” – nyilatkozta Lavrov a RIA Novosztyi tudósítása alapján. „Oroszország szívesen látja a kínai, koreai és japán befektetőket. Számos olyan terület van, ahol a közös erőfeszítések kedvező eredményeket hozhatnak, mint például a halászat és a hozzákapcsolódó infrastrukturális beruházások, a geotermikus energia felhasználása és a turizmus.” Kérdés, hogy mindez kielégítő lehet-e Japán számára. Annál is inkább, hogy a közelmúltban történt orosz javaslatot egy közös gazdasági övezet létrehozására Japán határozottan elutasította.

Maehara szerint 7 500 japán tervezi, hogy áttelepül a Kuril-szigetekre, azt azonban semmi esetre sem hajlandóak elfogadni, hogy a terület orosz fennhatóság alá tartozik. A japán külügyminiszter az Ekho Moszkvi rádiónak elmondta, hogy „a négy vitatott szigeten a történelem folyamán sosem éltek oroszok”, és ismételten hangsúlyozta Japán igényét a déli Kuril-szigetek birtoklására.

A japán külügyminiszter múlt heti kétnapos moszkvai látogatása során tehát egyik fél sem engedett álláspontjából, sőt, mind Japán, mind Oroszország hangsúlyozta hajlíthatatlanságát a Kuril-szigetek kérdésében. A tárgyalások így a várakozások ellenére nem hoztak lényeges előrelépést az évtizedek óta folyó vitában.

Szálkai Kinga

Friss hírek