Nem lesz több amerikai légicsapás Szíriában

Az Egyesült Államok nem „a Közel-Kelet rendőre” – írta az amerikai elnök csütörtökön a Twitter közösségi portálon, s egyúttal védelmébe vette az amerikai csapatkivonást Szíriából.

Donald Trump szerint az amerikai katonák kivonása Szíriából nem lehet meglepő senki számára, mert már évek óta ezért kardoskodik.    Twitter-bejegyzésében Trump felvetette kérdést:

„Akar-e az Egyesült Államok a Közel-Kelet rendőre lenni, a SEMMIÉRT, elvesztegetve értékes életeket és dollármilliárdok ezreit költve mások védelmére, akik szinte minden esetben képtelenek megbecsülni, amit teszünk?”

„Örökké ott akarunk maradni? Eljött az ideje, hogy mások harcoljanak” – hangsúlyozta.

Trump utasítása az amerikai csapatkivonásról az Iszlám Állammal szembeni amerikai légicsapások végét is jelenti – közölte a Reuters hírügynökség egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselőre hivatkozva.

A nemzetközi terrorellenes koalíció bombázása kulcsfontosságú volt az iszlamisták visszaszorításában Irakban és a szomszédos Szíriában. A két országban 2015 óta több mint 100 ezer bombát dobtak le és rakétát lőttek ki a szélsőségesek célpontjaira az amerikai légierő közlése szerint.

Hivatalos források szerint jelenleg több mint kétezer amerikai katona tartózkodik Szíriában, hogy segítse a lázadókat az Iszlám Állam legyőzésében. Elsődleges feladatuk a helyi erők kiképzése volt a terroristák elleni küzdelemben.

A Fehér Ház szerdán bejelentette, hogy megkezdődött az amerikai katonák kivonása Szíriából. A csapatkivonás jelentős kihatással lesz az erőviszonyokra Szíriában, ahol Washington riválisai, Moszkva és Teherán az utóbbi években jelentős befolyást szereztek, a damaszkuszi rezsimet támogatva.

Az amerikai döntés egyben megkérdőjelezi az eddig kiképzéssel és fegyverekkel támogatott kurd milíciák fennmaradását Észak-Szíriában, kurdok félelmei szerint a csapatkivonás ugyanis a kurdok elleni azonnali offenzívára késztetheti Törökországot. 

Nemcsak az amerikai erőknek a dzsihadisták elleni harcban részt vevő szövetségesei bírálták a csapatkivonást, de számos amerikai politikus és szakértő is korainak tartja, mert erősítheti az arab országban még mindig jelen lévő Iszlám Államot, és szabad utat adhat Iránnak, Oroszországnak és a velük szövetséges Bassár el-Aszad szíriai elnöknek.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/APA/Reuters

Friss hírek