Május végén zavar jelentkezhet a szerbiai gazdaságban

Május végén zavar következhet be a szerbiai gazdasági rendszerben, akkor ugyanis megszűnik a hitelezőkkel szembeni törlesztéstől való védelem 162 szerkezetátalakítás alatt álló vállalat esetében – jelentette ki Ljubomir Šubara, a szerbiai privatizációs ügynökség igazgatója.

Šubara a Politika belgrádi napilapnak adott interjújában úgy fogalmazott, május 31-e lehet az a D-nap, amely zavart okozhat a szerbiai gazdasági rendszerben, akkor ugyanis az alkotmánybíróság döntése értelmében megszűnik a szerkezetátalakítás alatt álló vállalatok védelme a hitelezőkkel szembeni törlesztéstől.

„Mivel hat-hét hónapot késünk a magánosítás előkészítő munkálataival, attól tartok, hogy egyesek ebbe a történetbe belepusztulnak” – figyelmeztetett Šubara.

Arra a kérdésre, hogy a törlesztési moratórium ismét meghosszabbítható-e, mint ahogyan az már egyszer megtörtént, az igazgató azt válaszolta, hogy megpróbálnak megállapodni a Világbankkal és az IMF-fel, de ezúttal nem a határidők kitolásáról, hanem a magánosítás megkezdéséről.

„Nem azt fogjuk kérni, hogy még egy évig elhalasszák a kényszerű megfizettetést, hanem hogy egy bizonyos dátumon megkezdjük mindezeknek a vállalatoknak a magánosítását, és ha sikerül ezeket eladni, hát sikerül. Minden tőlünk telhetőt megpróbáltunk” – fogalmazott Šubara.

Értékelése szerint a magánosításról szóló új törvény javaslatában a tulajdon és a tőke külön eladásával kapcsolatos rész egy tévedés, ezt ugyanis stratégiai partnerségen és tőkeeladáson keresztül gyorsabban és jobban is el lehet végezni.

Az ügynökség igazgatója hozzátette: személyesen ellenzi a vagyon eladását, ugyanakkor az utóbbi hat évben egyetlen vállalatot sem sikerült eladni. Szavai szerint szomorú, hogy most a Világbank nyomására kezdődött meg végre a privatizáció lezárása, holott ezt már régen végre kellett volna hajtani, bármiféle nyomásgyakorlás nélkül.

Kitekintő / Vajma.info

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »