135 nap után alakult meg a belga kormány

A korábbi találgatásokkal ellentétben mégsem női miniszterelnök került a végrehajtó hatalom élére, ugyanakkor így is van pikantériája a kormányalakításnak, hiszen Charles Michel személyében Belgium legfiatalabb miniszterelnökét köszönthetjük.

Alig pár héttel azután, hogy lehetséges miniszterelnök-jelölt nevek kerültek napvilágra, valóban megalakult a belga kormány. Bár a végrehajtó hatalom felállítása ezúttal nem maratoni folyamat eredménye, így is 135 nap elteltével beszélhetünk végleges kormánykoalícióról.  Belgium esetében nem titok, hogy mindenfajta politikai döntést megnehezít az állam aszimmetrikus-föderális berendezkedése, így az alig öt hónapig tartó koalíciós tárgyalások sikeresnek értékelendők.

A „választások választására” még májusban került sor, amikor a belga választópolgárok nem csak az Európai Parlament, hanem a regionális és szövetségi törvényhozás összetételéről is dönthettek. Ahogy arra számítani lehetett, a legnagyobb sikert Bart De Wever és az Új-Flamand Szövetség (N-VA) érte el, hiszen a politikai tömörülés a flamand szavazatok mintegy 33 százalékával a leginkább támogatott pártnak volt mondható. Az eredmények alapján Fülöp királynak nem volt más választása, így De Wevert bízta meg a nemzeti kormány megalakításával, akinek pár héttel formateuri kinevezése után túl nagy falatnak bizonyult a francia ajkú területekkel való együttműködés. A látszólag logikus és demokratikus lépés tehát egyáltalán nem bizonyult kifizetődőnek, hiszen hiába próbált a flamandok körében rendkívül népszerű politikus koalíciós partnereket keresni, sokak szerint esélye sem volt a kormányfői pozíció megszerzésére.

De Wever bukása után a következő potenciális kormányfőjelölt Maggie De Block volt, akiről ódákat zengett a  belga sajtó, hiszen a politikusasszony nem csak a flamand, de a vallon területeken is nagy népszerűségnek örvend, ami a belga politikai életben egészen kivételes. De Block mellett további érvek is szóltak, hiszen a nemek közötti egyenlőség koncepciója nagy népszerűségnek örvend a Benelux államokban, továbbá Marianne Thyssen biztosi jelölése után egészen valószínű volt, hogy egy liberális párt delegál miniszterelnököt. Ezen érvek ellenére a belga belpolitika ismét bizonyította kiszámíthatatlanságát, hiszen hétfőn egy maratoni, mintegy 29 órás ülés során megalakult a belga kormány, ugyanakkor De Block vezetése nélkül. A kormányfői pozícióba Charles Michel került, aki a maga 38 életévével Belgium eddigi legfiatalabb miniszterelnöke.

Charles Michel a Reform Mozgalom (Mouvement Reformateur) nevű párt elnöke, akinek családi neve ismerős lehet, hiszen édesapja Louis Michel fejlesztéssel és humanitárius segélyekkel foglalkozó európai biztos volt. Michel a vallon régió meghatározó politikusa, így a belga történelem során másodszor fordul elő, hogy francia ajkú, liberális párthoz tartozó miniszterelnök kerül hatalomra.  Az újdonsült miniszterelnök vezette koalíció egyébként tükrözi a választási eredményeket, hiszen három flamand pártot tartalmaz a Michel vezette liberálisokon kívül, így többek között helyet kaptak a Kereszténydemokrata és Flamand Párt, az Open Vld, illetve a legjelentősebb Új Flamand Szövetség politikusai. Utóbbi vezetője, Bart De Wever egyébként elégedett a kormányalakítás eredményével, véleménye szerint joggal vannak hatalmas elvárásai, hiszen „Belgium még nem látott olyan koalíciót, amely három flamand és egy francia ajkú párt között jött volna létre”.

Tamara Judi

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »