Gyermekbénulás-járvány terjed Szíriában

A CNN információi szerint eddig tíz gyermekbénulásos esetet regisztráltak a polgárháború sújtotta országban és további huszonkét gyanús esetet vizsgálnak. Utoljára 1999-ben tűnt fel a gyermekeket támadó súlyos kór, ami bénuláshoz vezethet, de most a katasztrofális egészségügyi helyzet és az ellátórendszer összeomlásának hatására újra felütötte a fejét.

Szíria keleti részén lévő Deir-az Zor városában azonosították a betegséget, de a menekültek folyamatos áramlása miatt az egész régió veszélyben van. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a szíriai egészségügyi dolgozók együtt próbálják megakadályozni a kór terjedését.

„Meg kell állítani a járványt Szíriában és megbizonyosodni arról, hogy nem terjed tovább. Ez egy bonyolult eset lesz”- nyilatkozott Dr. Bruce Aylward a WHO munkatársa.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy még a polgárháború kitörése előtt a szír gyermekek 91 százaléka be volt oltva a járvány ellen, az elmúlt közel három évben ez a szám 68-ra csökkent, így most közel félmillió gyermek van veszélyben. A szegényes körülmények, rossz higiénia, alultápláltság és egészségügyi rendszer hiánya mind a betegség további terjedését segítik elő.

A 2011 óta tartó polgárháborúban eddig több mint 100 ezer ember vesztette életét. A segélyszervezetek folyamatosan végzik tevékenységüket az országban, de munkájukat megnehezíti, hogy a segíteni érkezők nem mindig kapják meg a vízumot és a belépéshez szükséges további engedélyeket. Becslések szerint közel 2,5 millió embert nem tudnak elérni, főként az ellenzék által irányított területeken.

Hunvári Orsolya

Friss hírek