Kim Dzsong Unnak fontosabbak a rakétái, mint a népe

Szakértők elmondása szerint Észak-Korea kritikus élelmiszerválsággal küzd. Ennek oka, hogy bár az ország számára nem idegen a krónikus élelmiszerhiány, a határellenőrzések, a rossz időjárás és a szankciók az elmúlt években jelentősen súlyosbították a helyzetet. A vezető tisztviselők várhatóan február végén találkoznak, hogy megvitassák a mezőgazdasági politika „alapvető megváltoztatását” – közölte az állami média.

Dél-Korea egyesítési minisztériuma szintén megkongatta a vészharangot az észak-koreai élelmiszerhiány miatt, és segítséget kért a Világélelmezési Programtól (WFP). A dél-koreai hatóságok műholdfelvételei egyébként azt mutatják, hogy Észak-Korea 2022-ben 180 ezer tonnával kevesebb élelmiszert termelt, mint 2021-ben.

Júniusban a WFP aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a szélsőséges időjárási körülmények – például az aszály és az áradások – csökkenthetik a téli és a tavaszi termés mennyiségét. Az állami média tavaly év végén arról is beszámolt, hogy az ország a „második legsúlyosabb” aszályos időszakot éli át.

Az előrejelzéseknek megfelelően, a gyenge termés miatt idén emelkedtek az élelmiszerárak is; a kukorica például 20 százalékkal drágult 2023 elején, mivel egyre nagyobb a kereslet a kevésbé kedvelt, de megfizethetőbb alapélelmiszer iránt.

Persze a tényleges helyzet és a számok – tekintettel a remeteállam átláthatatlan gazdaságára – nem egyértelműek. „Észak-Korea szigorú, az árukra és az emberekre vonatkozó Covid-határintézkedései miatt nincs mód arra, hogy kívülállók bemenjenek az országba, és saját maguk ellenőrizzék, hogy mi a helyzet” – mondta el a téma kapcsán James Fretwell, az NK News elemzője, hozzátéve, hogy ezek az intézkedések megnehezítették az Észak-Koreán kívüli szervezetek számára is, hogy a válság idején segítséget küldjenek.

Észak-Korea 2020 januárja óta még a korábbinál is szigorúbban korlátozza a határokon átnyúló kereskedelmet és forgalmat. Sokeel Park, a Liberty in North Korea (Link) nonprofit szervezet dél-koreai országigazgatója „szélsőségesnek és paranoidnak” nevezte a rezsim koronavírus-járványra adott válaszát. Elmondása szerint a világjárvány kezdete óta az alapvető szükségleti cikkek kínálata egyre csak csökken az országban, s a Link több hiteles jelentést is hallott arról, hogy egyre többen halnak éhen.

Észak-Korea emellett a nemzetközi közösség humanitárius segélyeinek jelentős csökkenését is tapasztalja; az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint az ország tavaly 2,3 millió dollárt kapott a nemzetközi szervezetektől és más ügynökségektől, szemben a 2021-es 14 millió dollárral.

Noha vannak arra utaló jelek, hogy a határokon átnyúló gazdasági tevékenység újraindul – a Nikkei Asia például a múlt héten arról számolt be, hogy újraindult a teherautóforgalom Kínával, amely Észak-Korea kereskedelmi tevékenységének több mint 90%-át adja -, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az észak-koreaiak életszínvonala is javulni fog.

Ez főként annak köszönhető, hogy a rezsim az erőforrásait szinte kizárólag a rakétafejlesztésre és a propagandára összpontosítja, aminek magas társadalmi ára van. Phenjan tavaly rekordszámú ballisztikus rakétát lőtt ki – több mint 70-et -, köztük interkontinentális ballisztikus rakétákat (ICBM), amelyek potenciálisan elérhetik az amerikai szárazföldet. A vezetés e hónap elején egy katonai parádén bemutatta eddigi legnagyobb ICBM-jét.

„A rezsim elismerte, hogy az észak-koreai átlagemberek számára milyen nehéz a helyzet, de továbbra is a propagandát és a Kim családnak szánt díszszemlét, a rakétakilövéseket és a lakosság szigorú ellenőrzését helyezi előtérbe” – magyarázta Sokeel Park.

A szakértők attól tartanak, hogy amennyiben a helyzet tovább romlik, ez olyan pusztító éhínséghez vezethet, mint amilyet az ország az 1990-es évek közepén-végén élt át, amikor is a becslések szerint 600 000 és egymillió közé volt tehető a halálos áldozatok száma.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: BBC

Hozzászólások ()

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »