Nem hátrált a Fed, esnek a tőzsdék

Nagy indexcsökkenés várható a vezető európai tőzsdék szerdai nyitásakor összhangban azzal, ami kialakult a nemzetközi piacokon a Fed kamatemelést jelző szerdai bejelentését követően.

A tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a főbb európai piacokon másfél-két százalékos indexcsökkenésre lehet számítani a csütörtöki kereskedés kezdetén. Szerdán az európai tőzsdék még nagy nyereséggel zártak. A páneurópai indexek 1,7 százalékkal emelkedtek, az euróövezeti gyűjtőindex pedig 2,1 százalékkal. A londoni tőzsde 1,3 százalékos, a frankfurti 2,2 százalékos, a párizsi 2,1 százalékos, a milánói 2,3 százalékos, a madridi pedig 1,7 százalékos indexemelkedéssel fejezte be a szerdai kereskedést.

A Fed monetáris politikai döntéshozói szerda este konkrét időpont megadása nélkül jelezték a kamatemelés megkezdésének közeledtét az erősödő inflációs nyomás miatt. Bár ez önmagában nem újdonság, egyes piaci szereplők abban reménykedtek, hogy az utóbbi hetek erős korrekciója miatt a Fed esetleg lassít a tervezett monetáris szigorítás ütemezésén.

Ez nem történt meg, így továbbra is a Fed márciusi ülésén várható az irányadó dollárkamat 25 bázispontos emelése. A dollárkamat 2018 decembere óta először fog eltávolodni a nulla-közeli szinttől.

Az amerikai indexek erős pozitív kezdés után vegyesen zártak szerdán, az ázsiai indexek pedig nagy veszteségbe csúsztak a csütörtöki kereskedésben. A tokiói tőzsdeindex több mint három  százalékos veszteséggel zárt 14 havi mélyponton. A kínai indexek másfél-két százalékos veszteségben jártak az európai piacok nyitása előtt másfél órával, a hongkongi index közel három százalékkal esett, a szöuli pedig három és fél százalékkal.

A csütörtöki európai tőzsdei árfolyamokat a dollárkamat-kilátások mellett nagyvállalati eredmények is befolyásolhatják. A nap folyamán többek között a Deutsche Bank, az UniCredit, a SAP, az easyJet, a Diageo és az STMicroelectronics teszi közzé negyedéves eredményét. A németországi fogyasztói hangulat várható februári alakulásáról pedig a GfK teszi közzé felmérését.

Az olajár emelkedik, 2014 végi, több mint hét éves csúcsánál jár. A Brent ára az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával 1,19 százalékkal állt magasabban a nemzetközi kereskedelemben hordónként 89,25 dolláron, a WTI ára 1,13 százalékkal emelkedett 86,57 dollárra.

A dollár jelentősen erősödött a küszöbön álló kamatemelésnek köszönhetően, az euróval szembeni árfolyama közelíti az 1,12-es szintet (1,1211 jelenleg), az arany ára pedig 2,02 százalékkal csökkent unciánként 1810,20 dollárra. A dollárindex 0,78 százalékkal emelkedett 96,70 pontra.

Forrás: MTI / Kitekintő

Hozzászólások ()

Friss hírek