Továbbra is szoros a török-orosz együttműködés Szíriában

Oroszország és Törökország megvitatta, hogy milyen pótlólagos lépéseket tegyen a szíriai idlíbi helyzet stabilizálására – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal megtartott szerdai moszkvai tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón.

Mint közölte, a két ország védelmi minisztere már megvitatta, hogy milyen intézkedéseket fognak életbe léptetni. Putyin ezekkel kapcsolatban nem bocsátkozott részletekbe, de elmondta, hogy bár Törökország sokat tesz a helyzet javítása érdekében, mind Ankarának, mind Moszkvának többet kell tennie „a terrorcsoportok tevékenységének felszámolása érdekében”.

Anélkül, hogy megnevezte volna annak dátumát, bejelentette, hogy hamarosan újabb orosz-török-iráni csúcstalálkozót tartanak a szíriai rendezésről Oroszországban.

A nap folyamán korábban Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Idlíbben, ahol orosz-török összefogással próbáltak meg feszültségcsökkentési övezetet létrehozni, gyorsan romlik a helyzet. Mint mondta, a terület csaknem teljes egészében az an-Nuszra Front fegyvereseinek ellenőrzése alatt áll, akinek „folyamatos provokációi fenyegetést jelentenek a civil lakosságra, a szíriai katonákra és a hmejmími orosz bázisra nézve”.

Erdogan közölte, hogy erősíteni akarja a koordinációt Oroszországgal Szíria ügyében, a két ország egyebek között folytatja a terrorellenes harcot Idlíbben. Elmondása szerint Moszkva és Ankara között nincs semmilyen probléma a szíriai biztonsági övezet létrehozásának kérdésében. Emlékeztetett rá, hogy egy 30 kilométer széles ütközőzóna létrehozásáról van szó, olyan területen, amelyből szavai szerint támadások érik Törökországot.

A török elnök a pufferzóna létrehozásáról azt követően tett bejelentést, hogy január 15-én megbeszélést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel. Erdogan szerint Ankara a földön, Washington pedig a levegőben kész szavatolni az övezet biztonságát.

Putyin hangot adott álláspontjának, miszerint az amerikai csapatok kivonása Szíriából stabilizálni fogja a helyzetet az arab ország északkeleti részén. Egyúttal közölte, hogy Moszkva és Washington között folytatódik a „konstruktív együttműködés” a terrorizmus elleni harc területén az arab országban. Mint mondta, Oroszország üdvözli a damaszkuszi kormány és a szíriai kurdok párbeszédét.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Mindkét vezető sürgette a szíriai alkotmányozó testület mielőbbi felállítását és meglepetésének adott hangot amiatt, hogy azt Berlin, Párizs és London ellenzi.

Putyin a két ország közötti energetikai együttműködésre kitérve kijelentette: arra számít, hogy a Török Áramlat földgázvezetéket az idei év végéig, az akkuyui atomerőmű első blokkját pedig 2023-ra üzembe fogják helyezni.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »