Olasz tisztviselők szerint a tervezettnél korábban, már jövő év elején felül kell vizsgálni az Európai Unió azon tervét, hogy 2035-től betiltja az új belső égésű motorok értékesítését.
„A tilalmat meg kell változtatni” – mondta Gilberto Pichetto Fratin energiaügyi miniszter szombaton az olaszországi Comói-tó partján megrendezett üzleti fórumon.
Pichetto Fratin „abszurdnak” nevezte az EU döntését, amelyet egy „ideológiai vízió” és a tömbön belüli államilag irányított politikai döntéshozatal diktál. Hozzátette: a terv módosításra szorul, hogy tükrözze a piaci realitásokat az európai autóipar lassulása közepette.
- Előzmények:
Máris visszatáncolna az EU a belső égésű motorok száműzésétől
Adolfo Urso olasz ipari miniszter szerint az új szabályoknak való megfelelés terén elért előrehaladásról szóló időközi értékelésre – amely jelenleg 2026-ban esedékes – már a jövő év elején sort kellen keríteni.
„Európának pragmatikus jövőképre van szüksége, az ideológiai jövőkép megbukott. Ezt tudomásul kell vennünk” – tette hozzá.
Az uniós jogszabályok előírják, hogy a 2035 után értékesített új autóknak már nulla szén-dioxid-kibocsátásúnak kell lenniük, ami egyben megtiltaná, hogy új, fosszilis üzemanyaggal működő járművek értékesítésre kerülhessenek a 27 országból álló blokkban.
Giorgia Meloni jobboldali kormánya úgy véli, hogy az Európai Bizottságnak nagyobb szabadságot kellene adnia a tagállamoknak abban, hogy az elfogadott szén-dioxid-mentesítési célok elérése érdekében milyen technológiát választanak, és a belső égésű motoros technológiától való fokozatosabb elszakadást támogatja.
Olaszország tisztviselői azt mondták, hogy nem ellenzik az elektromos járművek fejlesztését és gyártását, de az elektromos járműveknek inkább egy szélesebb körű termékpalettea egy részét kellene képezniük.
A fenti kormányzati jelzések az EU felé annak köszönhetőek, hogy egész Európában nehéz helyzete került az autóipar. A Fiat, Alfa Romeo és Maserati olasz márkákat birtokló Stellantis csoport eladásai csökkennek, az autógyártó emiatt munkahelyek leépítését tervezi.
A német Volkswagen 87 éves történetében először szintén németországi üzemek bezárását fontolgatja. ráadásul 2025-ben már az EU által kitűzött új szén-dioxid-kibocsátási célértékeket is el kellene érniük az autógyártóknak, ellenkező esetben fájó pénzbüntetésekre számíthatnak.
Forrás: Automotive News Europe