Máris visszatáncolna az EU a belső égésű motorok száműzésétől

Bár még két hét sem telt el azóta, hogy az EU jóváhagyta a belső égésű motorral szerelt új autók értékesítésének 2035-től történő megszüntetését, Thierry Breton, az EU belső piacért felelős biztosa szerint az autógyártóknak folytatniuk kellene a hagyományos motorok gyártását, hogy minőségi munkahelyeket biztosítsanak és exportképesek maradjanak.

Az október 27-én elfogadott uniós javaslat bár azt célozza, hogy 2035-től ne lehessen olyan új autót forgalomba helyezni az Európai Unió országaiban, melyet benzin- vagy dízelüzemű motorral szereltek, két fontos kitételt is tartalmaz, melyek közül az egyik gyorsítaná az átállást, a másik viszont szükség esetén teret ad a „visszavonulásra”.

Az előbbi azt mondja ki, hogy az új autók átlagos szén-dioxid kibocsátását 2030-tól 55%-kal kell csökkenteni a 2021-es szinthez képest, ami jóval szigorúbb követelmény, mint a korábban hangoztatott -37,5%-os érték. Ez tehát arra ösztönzi a gyártókat, hogy gyorsítsák az elektromos technológiákra történő átállást.

A másik oldalon viszont bekerült a szövegbe (egy nem is olyan apró) kiskapu: mégpedig az, hogy 2026-ban gyakorlatilag a teljes intézkedési csomagot felülvizsgálják, és áttekintik, hogy halad az elektromos átállás.

Ennek keretében pedig a következők történhetnek:

  • A feljebb említett 55%-os kibocsátás-csökkentési célt kitolhatják, hogy több időt adjanak a gyártóknak az átállásra
  • A 2035-os kivezetési dátumot is kitolhatják
  • Franciaország azt szorgalmazza, hogy a plug-in hibrideket, azaz tölthető hibrideket 2035 után is forgalmazhassák
  • Németország pedig a hagyományos belső égésű motorok szintetikus üzemanyaggal történő működtetésében látja a kiutat

Thierry Breton mindezt megerősítve a töltőinfrastruktúra hiányára és az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyagok ellátási nehézségeire mutatott rá és kijelentette:

„A 2026-os felülvizsgálati időponthoz tabuk nélkül kell közelítenünk.”

Ahhoz, hogy a jelenleg eladott hagyományos új autók eladását elektromos autókkal váltsuk fel, 2030-ra 15-ször több lítiumra, négyszer több kobaltra, négyszer több grafitra és háromszor több nikkelre lesz szükségünk” – mondta Breton. „Tehát óriási nyersanyag-fogyasztásunk lesz, és mindezt tanulmányoznunk kell”.

Ráadásul az elektromos járművek gyártására történő átállás során az autóipar által jelenleg biztosított mintegy 13 millió munkahelyből körülbelül 600 ezer meg fog szűnni.

Forrás: Politico / Automotive News Europe

 

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »