Költségcsökkentési program és gyárbezárás jöhet a Volkswagennél

A Volkswagen közölte, hogy immár nem zárja ki azt, hogy bezárjon egy németországi üzemet. A vállalat 87 éves történelme során ilyenre még nem került sor, de az autógyártó az elektromos átállás közben elveszítette profitablitását.

A VW egy nagy járműgyárat és egy alkatrészgyárat tekint bezárhatónak Németországban az autógyártó üzemi tanácsa szerint. A vállalat emellett kötelező elbocsátásokat is bevezethet Németországban, felborítva ezzel azt a munkahelyvédelmi programot, amely eredetileg 2029-ig kizárta a kényszerű elbocsátásokat.

A VW márka – amely a csoport járműeladásainak mintegy 40%-át adja – az első a konszernen belül, amely költségcsökkentési tervet indít el, azzal a céllal, hogy 2026-ig 10 milliárd eurós megtakarítást érjen el és az utóbbi években megtépázott profitszinteket 6%-ra emelje.

A VW márkánál a magasabb logisztikai, energia- és munkaerőköltségek miatt egyre gyengébb a megtérülés, a koronavírus-járvány idején elapadt profitszint 2023-ra kezdett helyreállni, de az erősödő konkurencia és az elektromos modellek eladásának lassulása ismét nehéz helyzetbe hozta a gyártót.

Volkswagen ID.5 GTX  – forrás: VW Media

A márka árrése az ideo első félévben 2,3 százalékra csökkent az egy évvel ezelőtti 3,8 százalékról, ráadásul a gyártói kapacitás sincs megfelelően kihasználva, a csoport tavaly mintegy 9 millió járművet gyártott, miközben az üzemek kapacitása évi 14 millió jármű elkészítését is lehetővé tenné.

És bár az európai piacon továbbra is kiemelkedő mind a Volkswagen márka, mind a VW-csoport piaci részesedése (előbbi stabilan 10% feletti, utóbbi pedig 25% feletti), a VW legnagyobb piacán, Kínában veszített lendületéből, mivel a gyorsan fejlődő kínai riválisok fogyasztóbarát, megfizethető árú elektromos autókat dobtak piacra.

Ugyanezek a kínai autógyártók ráadásul most kezdenek terjeszkedni Európában, ami további nyomást gyakorol a VW-re, hogy gyorsan fejlesszen ki olcsóbb elektromos autókat, különben az európai eladások csökkenését is kockáztatja.

A Volkswagen világszerte mintegy 650 000 munkavállalót foglalkoztat, ebből közel 300 000-et Németországban. A vállalat felügyelőbizottságában a helyek felét a munkavállalók képviselői foglalják el, és a német Alsó-Szászország tartomány, amely 20 százalékos részesedéssel rendelkezik az autógyártóban, gyakran a szakszervezetek oldalára áll – így a gyárbezáráshoz még mind a szakszervezeteknek, mind a tartományi kormánynak lesz pár szavuk.

A probléma viszont valós, amit talán az mutat a legjobban, hogy a VW-csoport friss leépítési tervei egy júliusi bejelentést követnek, amelyben részletesen beszámoltak az elektromos Audikat gyártó brüsszeli telephely esetleges bezárásáról. A gyár a magas költségekkel és az egyetlen általa gyártott luxusmodell, a Q8 e-tron iránti gyenge kereslettel küzd.

Forrás: Automotive News Europe

 

Hozzászólások ()

Friss hírek