Új földgázvezeték épül Szerbia és Bulgária között

A bolgár-szerb gázvezetéken keresztül az egész Nyugat-Balkán gázellátását biztosítani lehet majd – hangzott el a bolgár Kosztinbrodban, ahol ünnepélyes keretek között indította meg a vezeték építési munkálatait Aleksandar Vucic szerb és Rumen Radev bolgár elnök.

A szerbiai közszolgálati televízió beszámolója szerint a két elnök leszögezte: a gázvezeték fontos európai projekt, amely hozzájárul az egész térség energiaellátásának javításához, és ezzel Szerbia is fontos tranzitországgá válik a nem Oroszországból származó gáz számára.

Aleksandar Vucic a helyszínen azt mondta: a gázvezeték elősegíti majd, hogy Szerbia jelentősen diverzifikálja a földgázforrásokat, és több cseppfolyósított földgáz (LNG) importjára is lehetőséget biztosít. Az új gázvezetéken keresztül évente mintegy 1,8 milliárd köbméter gáz érkezhet Szerbiába, de mivel kétirányú lesz a vezeték, Szerbiából is akár 150 millió köbméter gáz mehet Bulgária felé. A tervek szerint ezt a mennyiséget a későbbiekben megnövelnék.

https://www.instagram.com/p/CoHxrVFocv8/

A bolgár főváros, Szófia melletti Novi Iszkart és a dél-szerbiai Nist összekötő, mintegy 170 kilométeres vezeték a várakozások szerint már az év végén működésbe léphet. Jelenleg is van gázvezeték a két ország között, de azon kizárólag orosz gázt szállítanak a Török Áramlat gázvezeték részeként.

A 85,5 millió eurós projekt jelentős részét (49,6 millió euró) az Európai Unió biztosította vissza nem térítendő támogatás formájában. A felek emellett 25 millió eurós kölcsönt kaptak az Európai Beruházási Banktól, míg a fennmaradt részt az országok a saját költségvetésükből finanszírozzák.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »