A brit Munkáspárt megszüntetné a Lordok Házát

Kormányra kerülése esetén a Munkáspárt felszámolja a brit parlament felsőházát, a Lordok Házát mint nem választott kamarát – jelentette be hétfőn a legnagyobb brit ellenzéki erő vezetője.

Sir Keir Starmer a párt 155 oldalas programadó cselekvési tervét ismertetve közölte: kormánypártként a Labour választott parlamenti kamarát honosítana meg a Lordok Háza helyett. A politikus szerint a Lordok Házának fenntartása mai formájában „védhetetlen”, hiszen e kamara tagjait senki nem választja, ugyanakkor beleszólásuk van a törvényalkotási folyamatokba.

A Labour vezetője a legutóbbi munkáspárti miniszterelnök, Gordon Brown által összeállított reformtervezet bemutatóján újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: amennyiben megnyerik a következő választást, a párt már első parlamenti mandátumának idején hozzáfog az átfogó parlamenti reform végrehajtásához.

A Munkáspárt érvtizedek óta példátlan támogatottsági előnnyel kezdheti a következő brit parlamenti választások előtti utolsó teljes évet. A legnagyobb brit közvéleménykutató cég, a YouGov legutóbbi felmérése szerint a 2010 óta kormányzó Konzervatív Pártra jelenleg a választók 22 százaléka voksolna, a Labour ugyanakkor a szavazatok 47 százalékát szerezné meg.

A jelenlegi nevén hét évszázada létező Lordok Házának megszüntetése nem új elem a Munkáspárt politikai célkitűzései között, de a hétfőn ismertetett cselekvési terv most először helyezi ezt az elképzelést a párt politikai reformprogramjának homlokterébe.

https://www.instagram.com/p/ClyU7Y8NPdw/

A Lordok Házának reformjára már eddig is számos kísérlet történt; ennek egyik sarkalatos eleme volt az igazságügyi miniszteri tisztség létrehozása 2007-ben. Nagy-Britanniában addig ez a tárca külön nem létezett: a Lordok Házának mindenkori elnöke a gyakorlatban az igazságügyi miniszter és a legfőbb bíró funkciójának elegyét töltötte be. A hatalmi jogkörök szétválasztását célzó reformok részeként alakult meg 2009-ben a brit legfelsőbb bíróság is, amelynek létrejöttével az angol, illetve brit igazságszolgáltatás történetében először különült el a törvényhozói és a legfőbb törvényalkalmazói funkció. A legmagasabb fellebbviteli fórum szerepét addig szintén a parlament felső kamarája látta el.

A Lordok Házának teljes felszámolására tett kísérletek azonban eddig rendre megfeneklettek, nem egyszer magának a felsőháznak az ellenállásán. A kamara jelenlegi 786 tagja – az anglikán egyház legfőbb vallási méltóságai mellett – kisebb részben örökletes főrendi címek alapján, nagyobb részt a kormányzat, valamint a parlamenti pártok ajánlására, uralkodói kinevezések révén került a Lordok Házába.

A Munkáspárt hétfőn bemutatott politikai reformterve – amelynek összeállításán Gordon Brown és stábja két évig dolgozott – a parlament átalakítása mellett tartalmazza a függetlenségre és az önálló EU-csatlakozásra törekvő Skócia önrendelkezési jogköreinek jelentős szélesítését. Ide tartozna a skót kormány felhatalmazása nemzetközi szerződések megkötésére, valamint arra is, hogy Skócia önállóan csatlakozhasson nemzetközi szervezetekhez. A dokumentum ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a Munkáspárt továbbra is az Egyesült Királyság részeként képzeli el Skócia alkotmányos jövőjét.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

Még mindig nincs rend Ceutában

Juan Jesús Vivas, Ceuta elnöke nyilvánosan bírálta a spanyol kormány passzivitását és eémondta, a helyzet a városban még mindig messze van a normálistól, nem lehet biztosan tudni, hogy hányan maradtak abból, a mintegy 80 ezer emberből, akik szabálytalanul léptek be Marokkóból július végén.

Read More »
www.higienia.net

Milyen egy erős takarítógép? (x)

Napjainkban a higiénia egyre inkább központi szerepet kap a mindennapi életben. Az elmúlt időszakban különösen nagy hangsúlyt helyeztek a tisztaságra, ami a személyes környezet mellett a munkahelyekre és közösségi terekre is igaz.

Read More »

Az autóhasználati lehetőségek új korszaka (x)

A gépjárművek finanszírozása régen döntően készpénzes vásárlást vagy hitelfelvételt jelentett. Az utóbbi évek gazdasági változásai azonban új megoldásokat hoztak. A cégek működésének és költségvetésének modernizálása egyre inkább a használat és nem a tulajdonlás irányába tereli a flottamenedzsmentet.

Read More »