Putyin: a Krím már örökké Oroszország része lesz

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára közölte, hogy az elmúlt hetekben szokatlanul megnőtt az orosz katonai erők koncentrációja Ukrajna határainál és megerősítette, hogy a szövetség továbbra is illegitimnek tekinti a Krím félsziget orosz megszállását. Putyin viszont azt jelentette ki, hogy a Krím örökre Oroszország része marad.

Oroszországnak átláthatóvá kell tennie katonai tevékenységeit, mert csak így lehetséges elkerülni a feszültség fokozódását Ukrajnával – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn azon a sajtótájékoztatón, amelyet Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel tartottak brüsszeli egyeztetésüket követően.

Mint mondta, az elmúlt hetekben szokatlanul megnőtt az orosz katonai erők koncentrációja Ukrajna határainál, azonban nincs közvetlen kockázata egyik NATO-tagállam megtámadásának sem. „Szövetségünk szoros figyelmemmel követi a helyzetet, és rendszeresen konzultál a tagországok vezetésével, mivel nagy aggodalomra adna okot bármilyen további agresszív fellépés vagy provokáció az orosz fél részéről” – húzta alá.

Megerősítette, hogy a szövetség továbbra is illegitimnek tekinti a Krím félsziget orosz megszállását és a Donyec-medencében szerveződő orosz-szimpatizáns fegyveresek támogatását. Hangsúlyozta: minden NATO-tagország egyöntetűen elítéli az Ukrajna elleni orosz agressziót, és támogatja azokat a reformokat, amelyek megerősítik Ukrajna euroatlanti törekvéseit. Hozzátette: Ukrajna támogatása a szövetség részéről nem jelent fenyegetést Oroszországra nézve, a NATO-csapatok fekete-tengeri műveletei védekezési célból és átláthatóan zajlanak.

Vlagyimir Putyin orosz elnöknek viszont esze ágában sincs visszaadni a Krím-félszigetet Ukrajnának, és erről nyilvánosan is beszélt 2021. november 4-én, az Orosz Egység Napján, amikor Szevasztopolba látogatott.

https://www.instagram.com/p/CV49RNOI5Dz/

“Országunk visszanyerte történelmi egységét. Ez az élő és megtörhetetlen kötelék különösen érezhető itt, Szevasztopolban, a Krím-félszigeten.” – mondta Putyin november 4-én.

„A Krím most már örökké Oroszország része lesz, mivel ez a nép, a népünk legfőbb, szabad és hajlíthatatlan akarata.”

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter elmondta: „ami jelenleg az ukrán-orosz határon tapasztalható, az nem egy egyszerű csapatösszevonás, mivel az orosz vezetés már tavasszal nagy létszámú hadsereget vezényelt a határhoz, amelyet azóta sem hívott vissza.

„A helyzet egyre romlik, Oroszország arra akarja felhívni a figyelmünket, hogy nagyon gyorsan képes aktiválni a már korábban összevont nagy létszámú csapatait” – jelentette ki. Úgy fogalmazott: Oroszország továbbra is fokozza a feszültséget Kelet-Ukrajnában, fegyvereket szállít, csapatokat vezényel oda, pénzügyileg támogatja a megszállást, továbbá orosz útleveleket bocsát ki a helyieknek.

„A katonai manőverek, az energiaválság kialakítása Európában, a fehérorosz vezetés migránscsempészete az európai határokhoz, a dezinformációs kampányok mind-mind az orosz vezetés hibrid háborús eszköze az euroatlanti biztonság ellen” – vélte az ukrán miniszter.

Forrás: MTI / Euronews / Instagram

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »