Manchesterben elrendelték a legmagasabb szintű járványkészültséget

A brit kormány saját hatáskörében elrendelte a legmagasabb koronavírus-készültségi szint életbe léptetését Manchesterben és tágabb környékén is, miután erről nem sikerült a helyi vezetéssel megállapodásra jutni – közölte kedden Boris Johnson miniszterelnök.

Johnson a Downing Streeten tartott esti sajtótájékoztatóján elmondta: a kormány a szükséges szabályozási intézkedéseket csütörtökön a parlament elé terjeszti; a legmagasabb készenléti fokozat pénteken nulla órától lép életbe az északnyugat-angliai nagyvárosban és kiterjedt vonzáskörzetében.

A kormány és Manchester polgármestere, Andy Burnham között tíz napja folyik időnként meglehetősen éles hangvételű vita a legmagasabb szintű járványkészültség helyi bevezetéséről. Burnham és a térség több más közigazgatási vezetője szerint a kormány nem hajlandó megfelelő pénzügyi segítséget nyújtani a régió üzleti szektorának a korlátozó intézkedések okozta veszteségek pótlására és a rászorulók támogatására, ezért a polgármester a kormány kérése ellenére sem volt hajlandó a készenléti szint emelésére.

Johnson kedd esti sajtótájékoztatóján bejelentette: a kormány rendeletére életbe lépő legmagasabb készenléti fokozat értelmében péntektől Manchesterben és a környező érintett térségekben is be kell zárniuk a puboknak, bároknak és más olyan vendéglátóhelyeknek, amelyeknek nem fő profiljuk a helyben készülő ételek felszolgálása. Emellett a nem egy háztartásban élők nem tarthatnak összejöveteleket zárt terekben és egyes kivételektől eltekintve közterületen sem. A brit kormány továbbá nyomatékosan azt tanácsolja, hogy senki ne utazzon a korlátozásoktól érintett térségbe, sem onnan más országrészekbe.

Andy Burnham a miniszterelnöki bejelentésre reagálva szégyenteljesnek nevezte az intézkedést, különösen azt, hogy a kormány 22 millió font pénzügyi segélyt ajánlott fel a város által kért 65 millió font helyett. A polgármester kijelentette, hogy „így nem lehet egy országot vezetni”.

A kormány és a manchesteri városi vezetés közötti vita jelenleg a legélesebb belpolitikai konfliktus Nagy-Britanniában. Az ügy a brit sajtóban háttérbe szorítja azt a szintén meglehetősen elmérgesedett vitát is, amely London és az Európai Unió között zajlik a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeiről.

Az Angliában nemrégiben bevezetett új, háromfokozatú készültségi rendszerben a közepes szint a legalacsonyabb, utána következik a magas, majd a nagyon magas fokozat, egyre szigorodó korlátozásokkal. A Manchesterhez közeli Liverpoolban és tágabb körzetében már a múlt hét óta a nagyon magas szint van érvényben. Londonban szombat óta a középső, vagyis a magas készültségi fokozat érvényes. Nagy-Britannián belül jelenleg az északnyugat- és északkelet-angliai országrészekben a legmagasabb a koronavírus-fertőzési ráta.

Wales két hétre csaknem teljesen bezárkózik

Koronavírus: a britek keresik az arany középutat

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »