Brazíliában a koronavírusos megbetegedések száma elérte az 1,1 milliót, miközben már több mint 51 000 halálesetet regisztráltak. Az embereket azonban ez nem tartja vissza, hogy tömegével menjenek például Rio de Janeiro strandjaira.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hét elején közölte, hogy az országban valószínűleg jóval több a fertőzöttek száma, mint amennyiről hírt adnak. Mike Ryan, a szervezet vészhelyzeti szakértője ugyanis elmondta, hogy Brazíliában továbbra is nagyon kevés embert tesztelnek – közülük viszont rendkívül magas azoknak az aránya, akik elkapták a fertőzést. “Ez általában azt jelenti, hogy valószínűleg több eset van, mint amennyit jelentenek” – magyarázta.
A gond csak az, hogy mindez látszólag sem a kormányt, sem az embereket nem érdekli. A hétvégén például strandolók ezrei nyüzsögtek a híres riói tengerpartokon – a legtöbben természetesen maszk nélkül, teljes mértékben figyelmen kívül hagyva a WHO útmutatásait az egyméteres távolságtartásra vonatkozóan.
https://www.instagram.com/p/CBf_uL0lnjw/
Ahogy a járvány terjed Rio de Janeiróban – abban az államban, ahol a második legtöbb új koronavírusos esetet regisztrálják naponta -, a helyi egészségügyi miniszter hétfőn közölte: bár mindössze egy hónapig volt hivatalban, benyújtja a lemondását. “Csak egy dolgot mondhatok: én megpróbáltam” – fogalmazott Fernando Ferry a brazil TV Globo műsorszolgáltatónak elküldött videójában, amelyben bejelentette távozását.
A riói egészségügyi tisztviselők körüli zavarok híven tükrözik a szövetségi kormány helyzetét is, ahol egy hónap leforgása alatt két egészségügyi miniszter is lemondott – lényegében azért, mert megpróbáltak hatni Jair Bolsonaro államfőre a koronavírus-járvány kezelését illetően, és amikor ez nem sikerült, bírálatokkal illették az elnököt. A brazil vezetés ugyanis a fenti számok ellenére folyamatosan enyhíti a korlátozásokat.
Bolsonarót – akit egyesek csak “trópusi Trumpként” emlegetnek – széles körben kritizálják amiatt, ahogy a válságot kezeli, illetve pont hogy nem kezeli. Az elnök ugyanis elbagatellizálja a helyzet súlyosságát, csak legyint a kötelező távolságtartásra (ő maga is sokszor ment tömegbe a járvány kitörése óta), és gyakran hangoztatja, hogy a járvány gazdasági hatásai “gyilkosabbak”, mint maga a vírus.
Forrás: Reuters / Kitekintő