Mike Pompeo beállt az amerikai olajlobbi mögé

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter helyi idő szerint kedden arra szólította fel az olajipart, hogy működjön együtt a Trump-kormányzattal az amerikai külpolitikai célok érvényesítése érdekében – különösen Ázsia és Európa térségében. Pompeo szerint ezzel a lépéssel büntetni tudják a világpolitika „rossz szereplőit”.

Az amerikai külügyminiszter a texasi Houstonban megrendezett CERAWeek konferencián szólalt fel – ezen az eseményen évente összegyűlnek az amerikai energiaipar vezetői, energiaipari óriások, valamint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tisztviselői, hogy megvitassák a globális energiafejlesztés kérdéseit.

Pompeo a világ legnagyobb energiaipari vállalatainak vezetőihez, illetve olajipari miniszterekhez címezte beszédét. Az amerikai külügyminiszter kiemelte, hogy az Egyesült Államok nemrégiben felfedezett palaolaj-készletei, illetve a rendelkezésre álló földgáz-készletei erősíthetik az ország külpolitikai pozícióit. Az elmúlt hónapokban ugyanis az Egyesült Államok szigorú szankciókat léptetett életbe a világ két fontos olajtermelő országa, Venezuela és Irán ellen. Pompeo arról beszélt, hogy Washington minden rendelkezésére álló gazdasági eszközt bevethet a venezuelai helyzet kezelése érdekében. 

  • Kapcsolódó cikkeink:

Venezuela olajiparának lassan befellegzett

Az éhség végzi ki Venezuela olajiparát

Az Egyesült Államok a múlt évben újra szankciókat vezetett be Irán ellen, az intézkedések érintik az iráni olajexportot is. A korlátozások révén az elmúlt hónapokban jelentősen csökkent az Iránból exportált kőolaj mennyisége. Az amerikai szankciók Irán nukleáris és ballisztikusratéka-programját, valamint regionális térnyerését hivatottak megfékezni. Az amerikai külügyminiszter kiemelte:

„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy az Iránból származó kőolajexportot nullára csökkentsük, amilyen hamar csak a piaci feltételek megengedik”.

Elhangzott az is, hogy az Egyesült Államok nagyobb exportlehetősége esélyt ad az országnak arra, hogy kielégítse más országok energiaigényét – olyan országokét, amik korábban az Egyesült Államok riválisaitól vásároltak. Pompeo arról is beszélt, hogy nem szeretnék, ha európai szövetségeseik az orosz gáztól függjenek az Északi Áramlat 2 nevű projekten keresztül, ahogyan az Egyesült Államok sem akar a venezuelai olajtól függeni.

Az Északi Áramlat-2 Oroszországot és Németországot hivatott összekötni, de megvalósításával kapcsolatban még Európán belül sincs egyetértés, mivel amellett, hogy nagyobb orosz befolyást biztosít az európai gázpiacra, egyben Ukrajna tranzitszerepét is lenullázhatja.

  • Előzmények:

Forrás: MTI / Reuters / Kitekintő

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »