Kína már komolyan veszi a szellemi tulajdonjog védelmét

A szellemi tulajdonjogok védelme Kínában még az elmúlt évtizedben is tabutéma volt, azonban a hamisítási és kalózkodási ügyek elburjánzását a helyi és a központi kormányzat sem tudta már féken tartani, azok egyre nagyobb számban kerültek be a köztudatba és kaptak így nem kívánt reflektorfényt. Napjainkban a szellemi tulajdonjogok megsértését az ázsiai országban egyre komolyabban veszik, már a döntéshozók között is konszenzus uralkodik abban a tekintetben, hogy az ezzel szembeni sikeres fellépés Kína átfogó gazdaságpolitikai célkitűzéseinek egyik sarokköve.  

A kínai kormány még 2008-ban fogadta el a Nemzeti Szellemi Tulajdonra vonatkozó stratégia vázlatát, aminek a fontosságát és sürgősségét az ebben az évben Pekingben megrendezett Olimpiai Játékok adták. E dokumentum már előre jelezte, hogy a szellemi tulajdonjogok védelme nemzetstratégiai prioritássá válik. A hamisítók és kalózkodók ettől kezdve szigorúbb kormányzati büntetőintézkedésekkel néztek szembe, eleget téve ezáltal a kínai gazdasági érdekek megóvásának- az ország gazdaságpolitikájában ugyanis a főszerepet a fejlesztési és kreativitási ágazatra osztották.

Három nagyon fontos oka van annak, hogy miért kell előtérbe helyezni Kínában a szellemi tulajdonjogok védelmét:

1) ezzel elősegítik az ország azon törekvését, hogy a ‘világ gyárának’ szerepéből a ‘tudás és a szellemi termékek elsőszámú gyárának’ köntösébe bújhasson;

2) a szellemi tulajdonjogot szigorúbban és következetesebben védő rendszer működtetésével az ország továbbra is jelentős mennyiségű közvetlen külföldi befektetést vonzhat magához

3) segítségével Kína helyreállíthatja a kereskedelmi partnereiben vele szemben megingott bizalmat.

A szórakoztatóiparban már látszik a változás 

A Tsinghua Egyetem által a szellemi tulajdonról készített 2016-os jelentése szerint a 100 legsikeresebb szellemi tulajdonjoggal bíró médiatermékből 61 volt internetes novella. A szellemi tulajdonjogot védő új szabályzat lehetővé teszi, hogy az új fejlesztéseket kihasználva az internetes novellák szerzői és a videómegosztó portálokon elérhető tartalmak tulajdonosai hatalmas nyereségre tehessenek szert.

Beszédes példa a „Virág utazása” (Journey of Flower) című nagyon népszerű internetes novella esete, aminek jogait a kínai Ci Wen Media vásárolta fel. Ez a cég később továbbadta a terjesztési jogokat a Wunan csatornának, a streaming jogokat pedig az iQiyi-nek, ezáltal 24.5 millió dolláros haszonra tudott szert tenni, a kapcsolódó játékokból befolyt jövedelem pedig további 43.8 millió dollárt hozott a Ci Wen Media konyhájára.

A lassuló gazdasági növekedés hatására a kínaiak egyre inkább a még megfizethető szórakoztatóipari termékeket (mozi, tévésorozatok, internetes játékok) részesítik előnyben. A szellemi tulajdonjogot védő előírások betartásának legkifizetődőbb módja jelenleg a sikerlistás filmek, vagy tévéprogramok szellemi tulajdonjogainak megszerzése és megtartása. A következő lépés pedig a saját gyártású tévéprogramok és filmek gyártása, a Hengdian World Studios például már nevet szerzett magának kasszasikereivel, a Wanda Studios pedig jó úton halad afelé, hogy a filmgyártás globális csomópontjává váljon.

Kína nagyon elkötelezett saját globális védjegyeinek előállítása iránt, ehhez pedig nélkülözhetetlen a hatékony és eredményes szellemi tulajdonjog védelem. A szellemi tulajdonjog védelme immár annyira az előtérbe került az országban, hogy azt a hosszútávú gazdasági reformstratégia szerves részévé tették.

Az elmúlt 10 év során Kínában exponenciálisan nőtt a szerzői jogsértések miatt indított polgári perek száma: 2006 – 2016 között 87.000 ilyen esetet regisztráltak. A szellemi tulajdonjogok védelme érdekében már majdnem 4000 kínai honlapot szüntettek meg csak az elmúlt 5 évben.

Az elmúlt 40 év nyaktörő sebességű növekedési ütemének eredménye a magas minőséget és technológiai érzékenységet elváró politikai irányvonal. A 13. ötéves terv nemzeti technológiai innovációs prioritása is jól illusztrálja, hogy mennyire fontos Kínában a high-tech fejlesztés. Ezen kívül megvalósításra vár az államtanács által elkészített Made in China 2025 stratégia, amely a kínai gazdaság drasztikus átalakításának technológiai tervezete. Az ország folyamatosan teszi át gazdasági súlypontját a gyártásról az innováció és technológia ágazataira – ezeket szánják ugyanis a gazdaság motorjainak az elkövetkező egy évtizedben.

Az amerikai – kínai kereskedelmi háború egyik legfontosabb üzenete az, hogy a szellemi tulajdonsértések mellett nem lehet csukott szemmel elmenni. Kína továbbra is szerepel az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselői által készített jelentésben foglalt megfigyelendők listáján. Ma még Washington a leghangosabb szószólója ennek a területnek, talán azért, mert ez az ország még mindig a leginnovatívabb a világon, és ennek következményeként őt érinti a leginkább a szellemi tulajdonjog sérelme és védelme.

Az Egyesült Államoknak azonban tudomásul kell vennie, hogy a kínai kormány hozzáállása a szellemi tulajdonjogokhoz drasztikusan megváltozott, Peking ma már nagyon is komolyan veszi az ilyen jogsértéseket. Ráébredt ugyanis arra, hogy ha nem veszi fel a kesztyűt a szellemi tulajdonjogok megsértéseivel szemben, az a teljes kínai gazdaságra súlyos hatással lehet.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: East Asia Forum ; szemlézte: Pallos Judit

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »