Mindent megígért az új olasz miniszterelnök

Felsorolni is nehéz, mi mindent ígért meg a bizalmi szavazás előtti beszédében Giuseppe Conte, a jogászból lett új olasz miniszterelnök. Most már csak be kell tartani az ígéreteket és mindenki boldog lesz. 

Egy és negyedórás beszéde a leghosszabb miniszterelnöki felszólalás volt egy bizalmi szavazás előtt az Olasz Köztársaság történetében. Többször megismételte, hogy a populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) és az euroszkeptikus Liga közötti szerződéssel a változás kormánya született meg, s mivel a politikában új szelek fújnak, radikális változást akar teremteni egy új korszakkal, amely az olaszok életminőségét kívánja javítani.

„Pragmatikusak akarunk lenni: meghallgatás, végrehajtás és ellenőrzés lesz a kormányakció három pillére” – mondta Giuseppe Conte. Leggyakrabban az innováció, forradalom, átláthatóság, legalitás kifejezéseket használta.

„Ha a populizmus azt jelenti, hogy meghallgatjuk az emberek igényeit, akkor populisták vagyunk! Ha a rendszerellenesség azt jelenti, hogy felszámoljuk a régi kiváltságokat és érdekszövetségeket, akkor rendszerellenesek vagyunk!” – jelentette ki.

Giuseppe Conte megjegyezte, neki sincs politikai tapasztalata, egyszerű polgárként szolgálja majd az olaszokat, akiknek jogász miniszterelnökként az érdekeit fogja képviselni.

Az M5S és a Liga pártok kormányszerződésének bel- és külpolitikai pontjait végigsorolva mindenekelőtt szociális intézkedéseket ígért:

  • a minimális órabér bevezetését
  • az állampolgári jogon járó alapjövedelmet
  • méltó nyugdíjat
  • a túlzottan magas állami fizetések korlátozását
  • az olasz államadósság csökkentését – de „nem megszorítással, hanem a gazdasági növekedés előmozdításával”
  • gyorsabb és biztos büntetést garantáló igazságszolgáltatást
  • a jogos önvédelemre vonatkozó jogszabályok módosítását
  • hatékonyabb egészségügyet
  • a korrupció felszámolását „innovatív módszerekkel”, amelyek között a korrupcióért elítélteknek a közigazgatásból való teljes kizárását említette, valamint civilben dolgozó „korrupció-ellenes rendőröket”.
Csak néhány gazdaságot szorosan érintő témát kiemelve: az új kormány egyszerre akar nyugdíjemelést, alapjövedelmet, minimális órabért és államadósság-csökkentést egy olyan országban, ami évek óta súlyos gazdasági problémákkal küzd.

Az egész euróövezetre veszélyes az olasz belpolitikai ámokfutás

Lesújtó képet fest az olasz gazdaságról a Saxo Bank elemzése

Fentieken túl új környezetvédelmi politikát ígért, akárcsak társadalmi párbeszédet, digitális forradalmat, adatvédelmet, munkahelyteremtést, vállalkozásserkentő intézkedéseket, adó- és oktatási reformot, a gyengébbek védelmét, valamint az olasz tartományi autonómia bővítését és a szervezett bűnözéssel szembeni határozott fellépést.

Az új miniszterelnök kiemelte, hogy Olaszország a NATO hagyományos szövetségese marad, de nyit Oroszország felé az „orosz népet sújtó” szankciók felülvizsgálásával. Kijelentette, a római kormány erősebb és igazságosabb Európát akar.

Giuseppe Conte új olasz miniszterelnök (b2), Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője, miniszterelnök-helyettes, valamint gazdaságfejlesztési, jóléti és munkaügyi miniszter (j2), Matteo Salvini, a Liga vezetője, miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter (b) és Giancarlo Giorgetti, a minisztertanács titkára (j) a kormány első ülésén a római miniszterelnöki rezidencián, a Chigi-palotában 2018. június 1-jén. (MTI/EPA/Angelo Carconi)

„Olaszország azt akarja, hogy az Európai Unióba érkező menedékkérőket automatikus és kötelező módon osszák szét a tagállamok között” – erősítette meg. Arra az álláspontra helyezkedett, hogy a migráció eddigi kezelése csődnek tekinthető; Európa jóváhagyta számos ország önző bezárkózását, ami miatt a költségek és a nehézségek a határállamokra, ezek között elsősorban Olaszországra helyeződtek át.

„Nem vagyunk és soha nem leszünk rasszisták!” – kiáltotta a római parlamentben az olasz miniszterelnök, aki a Dél-Itáliában a napokban meggyilkolt afrikai idénymunkásra emlékezett. Erre a szenátorok állva tapsoltak. Az M5S-Liga többségű felsőház mintegy hatvanszor szakította meg tapssal Giuseppe Conte beszédét.

Az olasz kormányfő hangsúlyozta: védelmet nyújtanak a legálisan érkező, Olaszországban dolgozó és az olasz gazdasági növekedéséhez hozzájáruló bevándorlóknak, de ezzel egy időben szigorúan kívánnak fellépni az embercsempészekkel szemben, kiszorítva a befogadási rendszerből a szervezett bűnözést.

Hozzátette, hogy ahol erre adottak a törvényes feltételek, az illegális bevándorlókat hazaszállítják. Szorgalmazta, hogy az európai gazdasági együttműködésre pályázó harmadik országok számára legyen kötelező a kétoldalú kitoloncolási egyezmények tiszteletben tartása is.

Giuseppe Conte beszédét a frakciók nyilatkozatai követik, szavazás az esti órákban várható, szerdán pedig a képviselőházban. A balközép Demokrata Párt (PD), a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) és a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) előzetes bejelentésük szerint nem szavaznak bizalmat az M5S-Liga kormánynak.

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »