Brexit: A brit kormánynak meg kellene védenie a bíróságokat

A brit legfelsőbb bíróság elnöke szerint a Brexit-folyamat eddigi tanulsága az igazságszolgáltatás szempontjából az, hogy a politikának egyértelműbben és gyorsabban meg kell védenie a bíróságokat a jogállamiságot kikezdő, alaptalan sajtótámadásokkal szemben.

Lord David Neuberger a BBC rádió négyes csatornájának csütörtök délelőtti politikai magazinműsorában kifejtette: amikor a londoni felsőbíróság tavaly novemberben úgy döntött, hogy a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához, vagyis a Lisszaboni Szerződés 50. cikkének aktiválásához a kormánynak a parlament előzetes felhatalmazását kell kérnie, az első fokú bírói fórummal szemben kibontakozó sajtóhadjáratra a kormány „hamarabb és világosabb módon is reagálhatott volna”.

Lord Neuberger nem említett név szerint politikusokat vagy sajtótermékeket, de megfogalmazása szerint „a bírákkal egyáltalán nem bántak jól” a felsőbírósági végzés után, és egyes megnyilvánulások „egyenesen a jogállamiságot ásták alá”.

A jogállamiság és a demokrácia a brit társadalom két alappillére, és ha a média „vagy bárki más jó ok nélkül” támadja a bíróságokat, az a társadalom alapjainak meggyengülését okozhatja – mondta a legfőbb brit fellebbviteli fórum vezetője. Hozzátette: ahol sajtószabadság van, ott megesik az ilyesmi, és hiba lenne azt feltételezni, hogy ha egyszer-kétszer ez megtörténik, attól vége lesz a világnak, de ha ez válik normává, az már aggasztó lesz.

A tavalyi felsőbírósági végzés utáni sajtóreakciók közül a legnagyobb felzúdulást a jobboldali, erőteljesen EU-ellenes irányvonalú Daily Mail keltette. A legolvasottabb brit újságok közé tartozó tömeglap annak idején hatalmas betűkkel szedett első oldalas főcímben bélyegezte „a nép ellenségeinek” a londoni felsőbíróság eljáró testületének tagjait.

Kapcsolódó cikkünk: Homok a Brexit-gépezetben

A felsőbíróság tavaly novemberben – a kormány álláspontjának ellentmondva – úgy döntött, hogy a brit parlament szuverén jogköre az EU-tagságot megszüntető folyamat elkezdésének előzetes jóváhagyása. Ezt a végzést a legfelsőbb bíróság január végén jogerősen jóváhagyta, elutasítva a kormány fellebbezését.

A brit parlament alsóháza nemrégiben jelentős többséggel megadta a felhatalmazást a kormánynak a Lisszaboni Szerződés 50. cikkének aktiválására, és az erről szóló törvénytervezet a jövő héten a felső kamara, a Lordok Háza elé kerül.

  • Korábban írtuk:

Forrás: MTI

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »