A török jegybank még szembe mer szállni Erdogannal

A török jegybank monetáris tanácsa 50 bázisponttal, 8 százalékra emelte az irányadó, egyhetes repokamatlábat csütörtökön –  annak ellenére, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök a kamatok csökkentését szeretné elérni a hitelezés ösztönzésére.

A török jegybank 2014 óta először emelte az alapkamatot, közleményében kiemelte, a világgazdasági bizonytalanság miatti árfolyamingadozás növeli az inflációs kockázatot, ezért döntött a testület a monetáris szigorítás mellett.

Más lehetőségük nem is igazán volt, ugyanis mióta a török puccskísérlet utáni tisztogatás elérte a parlamenti képviselőket is, a piac elkezdett beárazni bizonytalanabb gazdasági környezetet, így a török líra azóta folyamatosan és erőteljesen gyengül. November 1-jén még a 3,10-es szint körül mozgott a dollár / líra árfolyam, két héttel később már közel volt a 3,30-as értékhez, jelenleg pedig 3,43 körül mozog, azaz csak ebben a hónapban közel 15%-ot gyengült az árfolyam. 

Törökország nagymértékben függ a külföldi tőkétől, folyó fizetési mérlege deficitjének finanszírozásához és az adósságszolgálat teljesítéséhez évi 200 milliárd dollárra van szüksége – ahogy csökken a líra árfolyama, úgy jelent ez egyre nagyobb terhet az államháztartás számára.

A Reuters hírügynökség által megkérdezett 19 elemző közül 12-en ennél kisebb, 25 bázispontos emelést vártak.
Recep Tayyip Erdogan korábban a „kamatok ellenségének” nevezte magát, és ostorozta a bankokat a drága hitelek miatt. Az elnök szeretné elérni a központi banknál a ráta csökkentését a gazdasági növekedés élénkítésére. A török elnök még a kamatdöntés előtt nyilatkozott úgy, hogy joga van bírálni a jegybankot, annak függetlensége ellenére.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI / Kitekintő

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »