Hároméves csúcsra emelkedett az euró dollárhoz viszonyított árfolyama – az Európa-barát német kormánykoalíció megalakításának növekvő esélye erősítette a bizalmat.
A nemzetközi bankközi devizapiacon délután 2 órakor 1,2274 dolláron jegyezték az eurót, napi szinten 0,62 százalékkal drágult a közös európai fizetőeszköz. Napi maximumán 1,2296 dolláron állt a jegyzés, ami 2014 decembere óta a legmagasabb érték.
Miközben az egész világon, de különösen Európában, egyértelmű jelei vannak a fenntartható növekedésnek, a globális értéktőzsdéken újabb és újabb rekordok dőlnek meg még úgy is, hogy a befektetők elkezdték beárazni a központi bankok rendkívüli gazdaságélénkítő intézkedéseinek visszavonását.
Utóbbi nézetet még inkább alátámasztotta az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa decemberi üléséről múlt héten közzétett jegyzőkönyv, amelynek tanúsága szerint a döntéshozók hamarosan megkezdhetik a nyilvánosságot felkészíteni arra a döntésre, hogy elindul a monetáris szigorítás. Az euróövezeti pénzpiacok már 70 százalékra becsülik annak esélyét, hogy az EKB még az év vége előtt 10 bázispontos kamatemelést hajt végre, szemben az egy héttel korábbi 50 százalékkal.
Mindazonáltal nem az EKB az egyetlen nagy jegybank, amely változtatásra készül. Kuroda Haruhiko, a japán nemzeti bank kormányzója hétfőn pozitív képet vázolt fel a távol-keleti ország gazdaságáról és az inflációról, aminek következményeként a jen négyhavi csúcsra drágult a dollárral szemben. Már a múlt héten terjengtek olyan értesülések a pénzpiacokon, hogy a Bank of Japan csökkentheti eszközvásárlási programjának évi 80 ezer milliárd jenes keretösszegét.
Victoria Clarke, az Investec befektetési tanácsadó cég közgazdásza rámutatott, hogy az euró árfolyamának a legfrissebb támaszt egyértelműen a német kormányalakítási tárgyalásokat övező optimizmus nyújtotta. A Németországot 2013 óta kormányzó nagykoalíció pártjainak képviselői az újabb közös kormány megalakítását célzó tárgyalások megkezdése mellett foglaltak állást pénteken Berlinben. A Kereszténydemokrata Unió (CDU), a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) küldöttsége pártjuk illetékes testületeinek a hivatalos koalíciós tárgyalások elkezdését javasolják.
Kapcsolódó cikkünk:
Európa nem engedhet meg magának egy vezető nélküli Németországot
Forrás: MTI/Reuters