Hillary Clinton demokrata párti amerikai elnökjelölt egyik munkatársa 2015 őszén azt állította, hogy James Comey kinevezése a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) élére nem volt bölcs döntés.
Ez a WikiLeaks kiszivárogtató portál legfrissebb nyilvánosságra hozott dokumentumaiból derül ki. A portál csütörtök este mintegy kétezer új elektronikus levelet publikált, amelyeket John Podesta, Clinton kampányfőnöke magán e-mail-címéről loptak el. A levelek között van Hillary Clinton kommunikációs igazgatójának, Jennifer Palmierinek az az e-mailje is, amelyben Comey kinevezésének kockázataira figyelmeztette kollégáit.
Leveléhez Palmieri csatolt egy újságcikket is, amely arról szólt, hogy az FBI-igazgató szerint nő a bűnözés, mert az úgynevezett „Ferguson-hatás” miatt a rendőrök kevésbé elszántak a bűnüldözésben. Comey erre utalt a cikkben idézett megjegyzésével, amelyet egyébként a sajtóban éles kritikák értek. Palmieri ezt a cikket küldte el annak alátámasztására, hogy szerinte miért volt rossz döntés Obama elnöktől, hogy 2013-ban kinevezte Comey-t az FBI élére.
- Ferguson-hatás
James Comey korábban, George W. Bush első kormányában John Ashcroft igazságügyi miniszter helyettese volt, majd 2005-től a magánszférában dolgozott. Jennifer Palmieri a fenti levelet John Podestának, Clinton kampányfőnökének és egy magán e-mail-címre is elküldte, amely valószínűleg Eric Schultzé, a Fehér Ház szóvivőjéé volt. Sem Podesta, sem Schultz nem reagált a Comey-t bíráló e-mailre.
Palmieri a napokban nyilvánosan is élesen bírálta az FBI igazgatóját, mert értesítette a kongresszus néhány politikusát, hogy nyomozás folyik Clinton bizalmas munkatársnőjének, Huma Abedinnek és válófélben lévő férjének, Anthony Weinernek a levelei ügyében. Egy másik vizsgálat kapcsán kiderült ugyanis, hogy Weiner számítógépére a feleségétől olyan levelek kerülhettek, amelyek államtitkokat vagy titkosított információkat tartalmazhatnak. Sajtóértesülések szerint eddig két olyan levelet találtak, amely Hillary Clintontól származik, még külügyminisztersége idejéből.
- Kapcsolódó cikkeink:
Közben a The Wall Street Journal című lapban megjelent, hogy az FBI nyomozói már idén februárban elegendő bizonyítékot találtak ahhoz, hogy a Clinton Alapítvány ellen is vizsgálatot indítsanak. Az Alapítvány egyes nagy adományozói ugyanis – mint bizonyítást nyert – kivételes elbánásban részesültek a külügyminisztériumban Hillary Clinton külügyminisztersége idején.
Az igazságügyi minisztérium meg nem nevezett vezetői és az FBI egyes tisztségviselői azonban úgy ítélték meg, hogy a bizonyítékok nem elegendőek a Clinton Alapítvány elleni bűnügyi eljáráshoz. Tették ezt annak ellenére, hogy – a The Wall Street Journal forrásai szerint – rendelkezésükre állt egy titokban rögzített hangfelvétel, amelyen egy korrupcióval gyanúsított személy a Bill és Hillary Clintonnal kötött állítólagos megállapodásáról beszél.
A vizsgálódás a Clinton Alapítványnál azt követően indult el, hogy Clinton Cash (Clinton készpénz) címmel megjelent Peter Schweizer író könyve. A könyv a Clinton Alapítvány „etikai kihívásait” taglalja, kivált azt követően, hogy oroszok vásároltak meg egy uránkitermeléssel és forgalmazással foglalkozó céget, amelyhez a nemzetbiztonsági engedélyt Hillary Clinton külügyminiszter adta meg – nem sokkal ezután csaknem két és félmillió dollár érkezett az orosz cégtől a Clinton Alapítvány számlájára.
Forrás: MTI