Molenbeek, a dzsihadizmus nyugati központja

Molenbeekbe ne menjetek – ezt a jó tanácsot Brüsszelben több, a helyi viszonyokat jól ismerő magyar illetékes is nyomatékosan megismételte beszélgetéseink során, amikor a város közbiztonsága került szóba.

A korábban a belga főváros egyik csendes negyedeként ismert, ám az elmúlt évtizedekben arab bevándorlók otthonává vált Molenbeek-Saint-Jean (vagy flamandul Sint-Jans-Molenbeek) kerület régóta rossz hírnévnek örvend, ahová az este leszállta után mindenki csak a saját felelősségére lép be.

A hét elején azonban külföldi újságírók hada szállta meg a kerületet, miután kiderült, hogy itt lakott a párizsi merényleteket elkövető terroristák közül néhány, és innen indultak gyilkos bevetésükre. A népes sajtójelenlétet az tette biztonságossá, hogy a belga rendőrség jelentős erőkkel vonult ki Molenbeekbe házkutatásokat tartani, illetve őrizetbe venni a terroristák bűntársait.

A kerületet most a belgák is „újra felfedezik”, és megpróbálják felidézni, hogyan válhatott az egykor nyugodt környék az európai dzsihadizmus egyik bugyrává. A La Libre Belgique című brüsszeli napilap szerdai számában riportot közölt Molenbeekről.

A lap megjegyzi: a környék a 19. században még a brüsszeli ipar szíve volt, amelyet „kis Manchesternek” neveztek.

Mostanra azonban egész másról ismert. Az afganisztáni tálibellenes erők parancsnokát, Ahmad Sah Maszudot 2001-ben meggyilkoló iszlamisták egyike egy itteni iszlám központ rendszeres látogatója volt. Itt tervelték ki a 2004-es madridi vonatrobbantásokat, járt itt a brüszszeli zsidó múzeum elleni merénylet elkövetője, és itt élt Abdelhamid Abaaoud, a múlt heti párizsi merényletek kitervelője is.

A helyi illetékesek szerint Molenbeek azért is lehet ideális lakóhely a terroristák számára, mivel a sűrűn lakott kerületben könnyű elvegyülni. Ráadásul ebben a kerületben bír a legnagyobb befolyással a Szaúd-Arábiából kiinduló radikális vahabizmus, amelyre a Molenbeek lakosságának jelentős részét adó marokkóiak valamiért sokkal fogékonyabbak. Ennek nyomán amikor Szíriából megérkeztek az Iszlám Állam számára újoncokat toborzó terroristák, eszméik az átlagosnál termékenyebb talajra hullottak.

A mintegy 95 ezer lakosú Molenbeek egyébként két részből áll. A kerületen áthaladó vasút nyugati oldalán régi házakban elszegényedet „belga belgák” élnek, a keleti oldal viszont inkább emlékeztet a közel-keletre: itt a lakosság mintegy 80 százaléka marokkói származású. Az egyik, a sokszínűséget pártoló helyi belga politikus mindezt azzal vette védelmébe, hogy ez a város „keleti negyede.” „Miért ne válhatna Molenbeek központja kis Marakessé? A baj az, hogy ehelyett inkább kis Pesavárrá válik” – replikázott erre még 2009-ben a számos terrortámadásról hírhedtté vált pakisztáni várossal példálózva Françoise Schepmans mai polgármester.

Mindezzel furcsa kontrasztot alkot, hogy a környék lakói egy részének körében az iszlám hagyományaihoz való ragaszkodás épp hogy csökkent az elmúlt időszakban: elfogadottabb az alkoholfogyasztás, és a nők is egyre nagyobb számban vesznek részt a nyilvános eseményeken. Ráadásul bizonyítandó, hogy a kerületben nem mindenki a radikális iszlamizmus híve, szerda estére megemlékező gyűlésre hívták a kerület főterére mindazokat, akik elutasítják a terrorizmust. A megemlékezésen mintegy 2000-2500 személy vett részt.

A La Libre Belgique egyúttal interjút közölt az egyik párizsi merénylő, Bilal Hadfi édesanyjával. Az interjú érdekessége, hogy nem a párizsi támadásokat követően, hanem azok előtt tíz nappal készült, annak apropóján, hogy kiderült: a fiatalember váratlanul Szíriába utazott, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz. Mint kiderült, a húszéves Bilal szinte egyik napról a másikra változott meg, miután összeismerkedett néhány radikális dizsihadistával a belga fővárosban: míg korábban alkoholt fogyasztott, dohányzott és füvet is szívott, szinte napok alatt fordított hátat mindennek, és vált vallásossá. Januárban a szakközépiskolában, ahol tanult, már védelmébe vette a Charlie Hebdo elleni merénylet elkövetőit, nem sokkal később pedig csatlakozott az Iszlám Államhoz Szíriában – hogy aztán visszatérjen gyilkos küldetésére.

Krónika.ro / Balogh Levente

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »