Latin-Amerika: van recept válság ellen?

A Budapesti Corvinus Egyetem szervezésében megrendezett konferencia a térség meghatározó országain keresztül kereste a választ arra a kérdésre, hogy a múltból örökölt gazdasági berendezkedés, a társadalmi nehézségek és a sok esetben mindezeket tetéző földrajzi adottságok miként akadályozzák a kikerülhetetlen szerkezeti reformokat.

Szeptember végén Latin-Amerika múltjáról, jelenéről és jövőbeli kilátásairól a Budapesti Corvinus Egyetem szervezésében megrendezett konferencián a kontinens magyar nagykövetei, az ELTE, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem, valamint a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakemberei tartottak előadást. A szekciókat Dr. Békési László (BCE) és Dr. Kosárka József nagykövet moderálták.

Brazília

Dr. Szilágyi Ágnes szerint a jelenlegi brazil válság okai már a múlt század elején tetten érhetők voltak. Az ELTE Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékének oktatója a brazil gazdaság 1910-13-as válságát elemezte előadásában. A politikai instabilitás, a pénzügyi válság és mindenezek társadalomra tett hatása miatt az országot felkészületlenül érte a gazdaság tartópillérének számító két fő exportcikkét, a kávét és a kaucsukot érintő keresletcsökkenés a világpiacon. 1910-re a megtermelt brazil kávé túltermelési válságba került, lehetetlen volt eladni. Az angolok és hollandok által beindított ázsiai kaucsuktermelés pedig árcsökkentést eredményezett, és tette így veszteségessé a brazil földeket. Mindezt teljes elszegényedés követett. Az első világháború kitöréséig az államadósság átütemezésével, valamint a kávé árának megőrzésével sikerült a folyamatot megfékezni.

Dr. Pólyi Csaba nagykövet szerint Lula da Silva elnöksége alatt (2003 és 2010 között) az ország nem titkolt célja, hogy gazdasági vezető szerepre tegyen szert a térségben, beteljesülni látszott: Brazília globális kitekintéssel rendelkező regionális hatalommá vált. Lula elnök a minimálbérek emelésével brazil emberek tömegeit érte el és tette őket képessé egy kiszámítható életre. Sikerrel képviselte Brazília érdekeit a nemzetközi politikában, és került személyes kapcsolatba meghatározó külföldi politikusokkal és prominens személyekkel. A 2008-as világgazdasági válság a kezdeti időben úgy tűnt, nem érinti Brazíliát, de az azóta eltelt időszak gazdasági mutatói ezt mára már megcáfolták. A 2011 óta eltelt időszakban, Dilma Vana Rousseff elnöklésének idejére megtorpant a növekedés, továbbra sem változtak a bűnözési és korrupciós adatok. A nagykövet úgy véli, hogy az ország törékenységét bizonyítja az, hogy a kínai felvásárlópiac változása azonnali és erős hatást gyakorol a brazil gazdaságra.

Bolívia

Dr. Szente-Varga Mónika a Pannon Egyetem oktatójának előadása szerint Bolívia és Brazília természetföldrajzi hasonlósága miatt a múlt század eleji bolíviai gazdasági válság párhuzamba állítható az akkori brazil gazdasági válsággal. Az ezüst, ón, kinin és kaucsuk kivitelre szakosodott gazdaság kezdeti robbanásszerű növekedését a világpiaci kereslet csökkenése hanyatlásba, az országot pedig elszegényedésbe sodorta. Bolívia jelenleg Dél-Amerika legszegényebb állama, amely a Chilével folytatott Csendes-óceáni háború (az ún.„salétrom-háború”: 1879-1883) óta nem rendelkezik tengeri kijárattal.

Chile

Dr. Horváth Emőke, a Miskolci Egyetem Történettudományi Intézetnek oktatója előadásában kifejtette, hogy Chile győzelme a Csendes-óceáni háborúban, amely során megfosztotta Perut és Bolíviát a salétrommezőitől, kulcsfontosságú momentum történelmének további alakulásában. Az első világháború végéig a salétrom-eladás az ország fő bevételi forrása volt. A tőkehiányos ország, amely már kezdetektől külföldi befektetésekre szorult és törekvései ellenére sem rendelkezett önálló kereskedelmi hajóflottával, kiszolgáltatottá vált az európai nagyhatalmaknak.

Dr. Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa Chile jelenlegi gazdasági tényezőinek bemutatásakor a száz évvel korábbi helyzethez hasonló szerkezetet vázolt fel. Chilében a legmagasabb az egy főre eső GDP értéke Latin-Amerikában. Fontos megjegyezni azonban, hogy exporttermékeinek 50 százalékát egyetlen termék, a bányászat során kitermelt réz teszi ki, amelynek ráadásul közel a felét egyetlen ország, Kína vásárolja fel. Dr. Nagy Sándor Gyula rámutatott arra, hogy Kína csökkenő rézszükséglete már a közeljövőben nehéz helyzetbe sodorhatja az országot, tekintve, hogy az ország GDP-je mindeddig szorosan követte a réz árának alakulását.

Argentína

Solti Ágnes a Budapesti Corvinus Egyetem PhD-hallgatója szerint az 2015. évi elnökválasztás  Argentína számára akár korszakváltást jelenthet, amennyiben nem a jelenlegi rendszer, a kirchnerizmus jelöltje nyer, hanem az ellenzék, ehhez azonban komoly összefogásra lenne szükség, ugyanis az augusztusi előválasztásokon Daniel Scioli, a kirchnerista Győzelmi Front jelöltje kapta a legtöbb szavazatot. A Kirchner-éra gazdaságpolitikájának mérlege vegyes képet mutat, amelyet súlyosbít a jelenlegi „technikai államcsőd”. Az ellenzék szerint az egyik legfontosabb feladat a hitelesség visszaállítása, hiszen többek között az IMF is úgy véli, hogy az inflációs és a szegénységi mutatók sok esetben nem a valóságot mutatják. A kormányzat egyik fő célja az volt, hogy a mezőgazdaság mellett az ipar fellendülését is segítse, ez azonban protekcionista kereskedelempolitikához vezetett, nagyrészt a 2008-as válság, majd a nyersanyagok világpiaci ára csökkenésének hatására. Az export továbbra is főként nyersanyagalapú, amelyre főként a mezőgazdasági termények kivitele jellemző.

Mexikó

A NAFTA (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) megalakulásának 20. évfordulója szolgáltatta az alkalmat Dr. Lehoczki Bernadett, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusának előadásához. Mexikó sajátos gazdasági-politikai kettősségéről tartott összefoglaló egy olyan latin-amerikai ország gazdasági lehetőségeiről szólt, amely földrajzilag Észak-Amerika, kulturálisan Közép- és Dél-Amerika országaihoz tartozik. A NAFTA eddigi 20 évéről elmondható, hogy nem váltotta be a hozzá fűzött szélsőséges várakozásokat. Mexikóban csak kis mértékben tudta csökkenteni a szegénységet, mert a szabadkereskedelem nagyobb mértékben hatott a külföld felé irányuló népvándorlásra, mint az onnan érkező befektetésekre. Beigazolta azok félelmét, akik szerint a déli mezőgazdasági területek nem bírják majd felvenni a versenyt az Egyesült Államok és Kanada termékeivel. A 2008-as válság pedig bebizonyította, hogy az Egyesült Államoktól való gazdasági függés kiszolgáltatott helyzetbe sodorja Mexikót. A NAFTA legnagyobb eredménye a politikai stabilitás, és az egyesült államokbeli és kanadai cégek megjelenése az országban.

A 2011-ben a közös latin-amerikai érdekérvényesítésért létrejött CELAC (Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége) küldetésében már magában hordozza a térség gazdasági fellendülésének lehetőségét, amelyet a gyakorlatban egyelőre még nem tudott megvalósítani.

Francia Guyana

Dr. Békési László, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézet oktatójának előadását figyelve a konferencián felsorakoztatott latin-amerikai országok közül Francia Guyana bizonyult a legkülönlegesebbnek. Franciaország tengerentúli megyéje egyúttal az Európai Unió egyik legtávolabbi területe. Emlegetik szárazföldi szigetként is: északról az óceán, nyugatról és keletről folyók, délen pedig hegységek határolják. Területének több mint 90 százalékát őserdő borítja. Nem meglepő, hogy az 1950-es évekig „társadalmi-lerakóként” üzemelt: elmegyógyintézeteket, lepra- és fegyenctelepeket működtettek itt. Napjainkban élelmiszer- és energiaimportra szorul. A munkanélküliség és a bűnözés komoly problémát jelent az ország mindennapjaiban. A 250 ezer fős népesség körében átlagosan napi két rablógyilkosság történik. A gazdaság egyetlen húzó ágazata az Európai Űrügynökség bázisa, amely 1966 óta működik itt. 

További érdekességeket a „három Guyanáról”, vagyis Francia Guyanáról, illetve Guyanáról és Suriname-ról, ide kattintva, Facebook-oldalunkon létrehozott galériánkban olvashatnak.

A BCE-n tartott konferencián kiderült: Latin-Amerika előtt továbbra is kihívásként áll a gazdasági struktúraváltás követelménye, valamint az is, hogy a térség korántsem homogén, sem politikai, sem kulturális, sem gazdasági szempontból. Ennek fényében nincs egységes recept sem az egyes országoknak a strukturális átalakulás mikéntjét illetően.

Szánthó Zsuzsa

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »