A terepen tájékozódott a migránsok helyzetéről Maglai Jenő polgármester. Szabadkán állandó munkacsoport foglalkozik a város mellett áthaladó közel-keleti és észak-afrikai menekültek helyzetével.
A szennyvíztisztító mellett a főútra kivezetett négy vízcsap köré napokon belül paravánok kerülnek, valamint a régi téglagyár tulajdonjogi viszonyának rendezése után áram- és vízellátást is biztosítanak az olykor évek óta vándorló, Nyugat-Európába tartó migránsoknak.
„Nem vagyok derűlátó a kérdés gyors rendezésének tekintetében” – jelentette ki Szabadka polgármestere a régi téglagyár előtt, ahol a legtöbb Szabadkán átutazó migráns tartózkodik. A terület tulajdonjogi viszonyainak rendezése után tudnak csak további lépéseket tenni az itt tartózkodók helyzetének javítása érdekében – ismertette a helyzetet Maglai Jenő.
A polgármester nehezményezte, hogy az állami szervek az elmúlt hetekben nem jutottak egyről a kettőre, azonban kielégítőnek nevezte a köztársasággal való együttműködést. „Az önkormányzat, illetve a szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat elvégezte a feladatát: a kút-, illetve a pumpaállomás működőképes, újra vizet lehet biztosítani a területen” – mondta Maglai. Az elkövetkező egy hónapban a régi téglagyár egy része újra magántulajdonba kerülhet, így a téli időszak előtt szükséges beruházások megvalósíthatóvá válnak. A polgármester szeptember második felére ígéri a helyzet tényleges megoldását. „Nagyon fontosnak tartom, hogy a konténerek elhelyezése és az itt található épületrészek felújítása november elejére elkészüljön” – nyilatkozta Maglai.
A köztisztaság fenntartására további eszközöket biztosít az önkormányzat – tette hozzá a polgármester. Jelenleg Palicson van a legtöbb hulladék a vasútállomás környékén – mondta Maglai, aki a pénteki nap folyamán ezt a helyszínt is meglátogatta.
A polgármester pozitív jelnek tekinti, hogy az utóbbi két-három napban jelentősen csökkent a Szabadka térségébe érkező migránsok száma. „Ennek okát nem tudjuk, de a következő hetekben is folyamatosan követjük majd az ide érkezők számát, és meglátjuk, hogyan alakulnak ezek a tendenciák” – mondta Maglai Jenő, kifejezve reményét, hogy a határzár következtében Szabadkánál egyre kevesebben kísérlik majd meg az illegális határátlépést.
Az önkormányzat nem nyitott arra, hogy egy komolyabb befogadó központ létesüljön Szabadkán – válaszolta újságírói kérdésre a polgármester, aki szerint az ország belsejében kell kezelni a helyzetet. „Azt gondolom, hogy kontraproduktív lenne az Európai Unió határában létesíteni egy ilyen tábort, mert így csak ösztönöznék az országba nagyobb számba történő bejövetelt” – fogalmazott Maglai.
A Vöröskereszt munkatársai továbbra is naponta látják el élelmiszerrel és higiéniai eszközökkel a migránsokat, illetve egészségügyi ellátásban is részesülnek a rászorulók– emelte ki a polgármester.
Tóth Godó Valéria, a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatónője elmondta, hogy a nyár közepére kihelyeztek a szennyvíztisztító mellé négy ivásra is alkalmas vízcsapot. „Sajnos ez egy átmeneti megoldás, a minisztérium ígérete, hogy konténereket is kapunk majd a megfelelő segítségnyújtás érdekében, egyelőre nem teljesült” – mondta az igazgatónő. Hozzátette: a téglagyárban lévő kút készen áll arra, hogy üzembe helyezzék a jogviszonyok tisztázása után, viszont az ott található víz ivásra alkalmatlan – erősítette meg Tóth Godó Valéria. A jövő héten paravánokat helyeznek el a meglévő vízcsapok köré, később ezeket a csapokat szintén téliesíteni kell – hangsúlyozta a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatónője. A további beruházásokhoz szükséges támogatást köztársasági és önkormányzati forrásokból teremtenék elő.
Kitekintő / Vajma.info