Nagy port kavart a parlamentben csütörtökön elfogadott törvény, ami a devizahitelek restrukturalizációjáról rendelkezik. A kormány több minisztere és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is élesen kritizálja. Csak azok örülnek, akik valutában adósodtak el. Ám örömük nem lesz hosszan tartó, mert azt aligha írja alá az elnök, s már több honatya is visszavonta a szavazatát.
Az új rendnek persze nagyon örülnének a pórul járt devizaadósok, mert hiteleiket 5 és 8 hrivnya közötti árfolyamokon rögzítenék. A legtöbben ugyanis még azokban az időkben vettek fel ilyen kölcsönt, amikor még alacsony volt az árfolyam, s most, hogy nagyon meggyengült a hazai fizetőeszköz, egyszerűen képtelenek tovább törleszteni.
Az elmúlt hetekben a kétségbeesett adósok országszerte sok-sok tüntetést szerveztek, hogy felhívják problémájukra a figyelmet. A szóban forgó törvény elfogadásával átmenetileg örülhettek is. Ám nem sokáig, megkönnyebbülésük feltehetőleg csak kárászéletű lesz. Kormányon belül többen is kifogásolják, a nemzeti bankban abszurdnak és katasztrofálisnak nevezték, panaszt tett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is, arra kérve Petro Porosenkót, ne írja azt alá. Maguk a képviselők, 229-en voltak, akik igent nyomtak még csütörtökön, tegnap már visszatáncoltak, és sorra jelezték, visszavonatják a szavazatukat, így pedig nem lesz meg a minimálisan szükséges 226 voks.
Natalja Jareszko pénzügyminiszter azt mondta, ez a törvény ilyen formában teljesen tönkre vágja az ukrán banki szférát és az egész pénzügyi rendszert. Számításai szerint közel 100 milliárd hrivnya veszteséget lennének kénytelenek elkönyvelni a bankok, ami az egész rendszer összeomlását eredményezné, és lehetetlenné tenné a betétesek kifizetését.
Kárpátinfo.net