NATO-orosz értelmezési vita a rakétavédelem ügyében

Értelmezési vita bontakozott ki a napokban a NATO és Oroszország között az atlanti szövetség által fokozatosan megteremtett európai rakétavédelem ügyében azzal kapcsolatban, hogy valójában milyen fenyegetés kivédésére szolgál a nyugati rakétavédelmi rendszer, miután Iránnal keretmegállapodás született a perzsa állam atomprogramjának békés célokra történő korlátozásáról.

Oana Lungescu, az atlanti szövetség szóvivője – mint azt a NATO hétfőn közölte – közvetlenül a húsvéti ünnepek előtt nyilatkozatot adott egy orosz tömegtájékoztatási eszköznek, és abban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nevében üdvözölte a lausanne-i keretmegállapodást, amely egyfelől az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Németország, másfelől Irán között született az iráni urándúsítási program korlátozásáról és az iráni atomprogram nemzetközi ellenőrzés alá helyezéséről, illetve e megállapodás megvalósításával összhangban az Iránnal szemben alkalmazott szankciók feloldásáról.

Lungescu az orosz újságíró kérdésére utalt ugyanakkor arra, hogy továbbra is növekszik a NATO-országok fenyegetettsége a ballisztikus rakéták elterjedése miatt.

„Harmincnál is több azon országok száma, amelyek rendelkeznek ballisztikus rakétatechnológiával, vagy éppen azon vannak, hogy ilyen technológiára szert tegyenek. A(z Iránnal kötött) keretmegállapodás e tényen nem változtat. A NATO rakétavédelmi rendszerének az a célja, hogy – miként elnevezése is jelzi – védelmezze az európai NATO-szövetségeseket az euroatlanti térségen kívülről érkező rakétafenyegetéssel szemben. A NATO rakétavédelme nem irányul Oroszország ellen” – áll Oana Lungescu sajtónyilatkozatában, amelyre a NATO hétfőn külön közleményben tartotta szükségesnek, hogy visszatérjen.

Ennek az volt az oka, hogy az orosz médiában – konkrétan a Russia Today által ismertetett beszámolóban – a szóvivői nyilatkozatból kimaradt az idézett utolsó mondat, valamint a több mint harminc országra való utalás. A NATO-szóvivő szavait úgy tálalták, mintha Lungescu pusztán azt mondta volna, hogy a NATO az Iránnal kötött megállapodás ellenére is ragaszkodik a rakétavédelemhez, vagyis mintegy kibújt a szög a zsákból, a rakétavédelemre nem is az eddig hangoztatott cél, az iráni veszély kivédése érdekében van szükség.

Az orosz média által adott félreértelmezés nyomán Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes – volt orosz NATO-nagykövet – rögvest úgy nyilatkozott, hogy a NATO rakétavédelmi tervei valójában sohasem Teherán ellen irányultak. Orosz hivatalos személyek, köztük Rogozin, korábban is többször nevezték „tündérmesének” az Iránra történő hivatkozást.

Az orosz „félreértelmezési hadviselés” keretében tehát a NATO-szóvivő érveléséből elsikkadt, hogy mintegy harminc ország esetében lehet szó ballisztikus rakétatechnológiáról, valamint átsiklottak afölött, hogy Iránnal sem a rakétatechnológiáról, hanem az urándúsítás visszafogásáról szól a keretmegállapodás. Így lehet eljutni ahhoz az állításhoz, amit pedig Lungescu kifejezetten cáfolt, hogy a rakétavédelem valójában Oroszország ellen irányul.

Katonai szakértők egybehangzó értékelése szerint a NATO tervezett rakétapajzsa a teljes kiépítettség esetén is nagyságrendekkel elmaradna attól, hogy nukleáris konfliktus esetén képes legyen „lefogni” a hatalmas összkapacitású orosz rakétaarzenált.

Alexander Vershbow, a NATO főtitkárhelyettese Twitter-üzenetben szögezte le hétfőn: a NATO rakétavédelme egyfelől olyan, valós fenyegetés kivédésére szolgál, amelyet nem érint az Iránnal kötött nukleáris megállapodás, másfelől az atlanti szövetség rakétavédelmi programja „nem befolyásolja a stratégiai stabilitást”.

„Rogozin tudja ezt” – üzent Vershbow a Twitteren.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »