Érdekli, hogy miért hívnak testvérnek minket a törökök? Vagy mi miért csak a 150 éves oszmán időszakra emlékszünk leginkább? Hogyan váltunk barátokká a 19. században? Hogyan alakult át az egymásról alkotott kép az elmúlt évtizedekben? Ha legalább az egyik kérdésre igennel válaszol, látogasson el december 3-án, szerdán este hétkor az Andrássy úton található Yunus Emre Török Kulturális Intézetbe, ahol Fodor Pál turkológus, az MTA Történettudományi Intézetének megbízott főigazgatója tart előadást „Magyarok és törökök egymás szemével: Identitások, ön- és ellenségképek – az elfogadástól a rokonszenvig” címmel az Intézet Török Kávéházi Estek programsorozatának részeként.
A Török Kávéházi Estek programsorozatot, melynek célja Törökország és a török kutúra megismertetése, 2010. novemberében indította útjára Tóth Ágnes és Rüll Ildikó, két olyan török kultúrát szerető fiatal, akik tudásukkal és lelkesedésükkel kívánják Törökország és Magyarország kapcsolatát szolgálni.
A programsorozat minden hónap első szerdáján kerül megrendezésre. Minél változatosabb témákat kiválasztva és azokhoz meghívott szakértőket biztosítva ismerteti meg az érdeklődőkkel Törökország ezernyi arcát. Fontos jellemzője az informális hangulat—a szakértők az adott téma rövid felvezetése után átadják a mikrofont a közönségnek; az esteket így a résztvevők kérdései irányítják egy szabad beszélgetés keretében, ezzel biztosítva a kötetlen hangvételt.
A Török Kávéházi Estek hamar kedveltté váltak a török, illetve török-magyar témákat kedvelők körében, és több, mint 100 fős havi látogatottságra tettek szert. Az esemény hivatalos Facebook oldalán megtalálható az elmúlt évek fotóanyaga és az előadások címei.
Lorencsics Emese