Általános választásokat tartanak vasárnap Bosznia-Hercegovinában. Az ország mintegy 3,2 millió választópolgára a kollektív államelnökség három tagját, az országos parlament képviselőit, a két országrész parlamentjeinek képviselőit és a tíz kanton képviselő-testületeinek tagjait választja meg, illetve dönt a boszniai Szerb Köztársaság elnökének és két alelnökének személyéről is.
Hatodszorra járulhatnak az urnák elé a választójoggal rendelkezők Bosznia-Hercegovinában azóta, hogy az ország 1995-ben, a boszniai háborút lezáró daytoni szerződéssel elnyerte jelenlegi formáját.
A 3,8 milliós országban több mint 7700 jelölt versenyez valamivel több mint félezer pozícióért. Politikai elemzők szerint azonban nem lehet jelentős átrendeződésre számítani, a választók várhatóan a korábbiakhoz hasonlóan most is saját nemzetiségük pártjaira szavaznak majd.
Elemzők szerint amennyiben ismét azok a pártok irányítják majd az országot, akik eddig, megmaradhat az a politikai patthelyzet, amely a korábbi négy évet is jellemezte, amikor szinte egyetlen törvényt sem fogadtak el, és az ország európai integrációja is megrekedt.
Megkezdődött a szavazás Bosznia-Hercegovinában
Vasárnap reggel – pontban hét órakor – megnyíltak a szavazóhelyiségek Bosznia-Hercegovinában.
Összesen 65 párt, 24 koalíció és 24 független jelölt közül választhatnak a szavazópolgárok. Az 518 politikai pozíció valamelyikére több mint hétezren pályáznak.
A voksolók több mint ötezer helyen adhatják le szavazataikat, a választásokat pedig több mint 8 ezer boszniai és külföldi megfigyelő követi, többek között az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői.
A boszniai lakosok a felmérések szerint kiábrándultak a politikából, a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a szavazópolgároknak legalább a fele nem járul az urnák elé vasárnap.
Elemzők szerint a választások után sem lehet jelentős átrendeződésre számítani a politikai színtéren, a választók várhatóan a korábbiakhoz hasonlóan most is saját nemzetiségük pártjaira szavaznak majd. Ezt követően kezdődhet meg egy akár hónapokig is tartó koalíciós tárgyalássorozat. A négy évvel ezelőtti választást követően csak 16 hónap után sikerült kormányt alakítani.
A szavazóhelyiségek 19 óráig tartanak nyitva, a voksolás előzetes eredményei éjfél után várhatók, a végleges eredményeket pedig 30 napon belül közlik.
Kitekintő / MTI