Szerbia tíz éven belül lezárhatja az uniós csatlakozási folyamatot

Szerbia tíz éven belül lezárhatja az uniós csatlakozási folyamatot, amelynek áttekintésére kiváló alkalom lesz a Berlinben augusztus végén tartandó Nyugat-Balkán-konferencia – mondta a szerb külügyminiszter pénteken Berlinben a német diplomácia vezetőjével folytatott megbeszélése után.

Ivica Dacic a német külügyminiszterrel, Frank-Walter Steinmeierrel tartott közös sajtótájékoztatón üdvözölte, hogy a júliusi dubrovniki Nyugat-Balkán-csúcstalálkozó után – amelyen Angela Merkel német kancellár is felszólalt – német kezdeményezésre folytatják a konzultációt a legmagasabb szinten.

A szerb külügyminiszter az ukrán válsággal kapcsolatban – Aleksandar Vucic miniszterelnök belgrádi nyilatkozatát megerősítve – hangsúlyozta, hogy Szerbia nem próbálja meg kihasználni az Oroszországot sújtó uniós szankciók és a moszkvai ellenlépések nyomán keletkezett helyzetet. Belgrád nem törekszik a szerb cégek oroszországi helyzetének erősítésére a piac uniós szereplőinek rovására, de nem is vezet be szankciókat Oroszország ellen – jelentette ki.

Szerbia felelősségének tudatában jár el, „az európai család tagja akar lenni”, és külpolitikáját az uniós integráció előrehaladtával az EU törekvéseinek megfelelően kívánja alakítani – mondta Ivica Dacic.

Frank-Walter Steinmeier a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Szerbia komoly eredményeket ért el a gazdasági és jogi reformok terén, és sürgette, hogy Belgrád folytassa a szerb-koszovói viszony javítását célzó erőfeszítéseket.

A német kormányszóvivő pénteki bejelentése szerint augusztus 28-án Berlinben Albánia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Szlovénia kormányfője, külügyminisztere és gazdasági minisztere részvételével tartanak konferenciát, amelyen  a német kancellár, a külügyminiszter és a gazdasági miniszter mellett részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.

A tanácskozáson elsősorban a térségbeli országok együttműködésének további erősítéséről és az uniós integrációról lesz majd szó.

Szerbia 2009-ben nyújtott be tagfelvételi kérelmet az EU-hoz és 2012-ben nyerte el a tagjelölti státuszt, de a csatlakozási tárgyalások csak az idén kezdődtek el, miután eredményre vezettek a szerb-koszovói viszony normalizálását célzó, uniós közvetítéssel folytatott egyeztetések.

A volt Jugoszlávia tagállamai közül Szlovénia 2004 óta az EU, 2007 óta az euróövezet tagja, Horvátország pedig tavaly júliusban felvételt nyert az EU-ba.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »