Az észak-koszovói Kosovska Mitrovicán zavargások alakultak ki június 22-én a délutáni órákban. Az Ibar folyón átívelő híd déli részén a több száz fős albán tömeg amerikai lobogót, illetve a Koszovói Felszabadítási Hadseregnek (UCK) a zászlaját lengette. A feszült helyzetet a koszovói rohamrendőrség, a KFOR amerikai, olasz és lengyel kontingensének erői kísérték figyelemmel. A tüntetők és a kivezényelt rendőrök közötti összecsapásokban legalább huszonegyen megsérültek, a koszovói rendőrség két járművét, valamint az ENSZ egyik gépkocsiját is felgyújtották.
A tüntetés oka az az úttorlasz volt, amelyet még 2011-ben emeltek a helyi szerbek. Ez a betondarab az Ibar folyó hídjának közepén állt, amely Kosovska Mitrovica északi részét – ahol főleg szerbek laknak – köti össze a főként albánok lakta déli városrésszel. Három évvel ezelőtt valójában azért emelték ezeket a betontömböket, hogy az albánokat távol tartsák a város szerb részétől. A barikádokkal a szerbek anno azt is kifejezték, hogy hiába függetlenedett Koszovó, ők nem kívánják beengedni az albán hatóságokat a területükre.
Ez nem béke
A feszültséget most az okozta, hogy habár a helyi szerbek parkosították a torlaszok helyét, a megbékélés jegyében pedig a „Béke parkjának” nevezték el a területet, ám hatalmas beton virágtartókat helyeztek el benne. Az ott élő albánok szerint a parkban elhelyezett beton virágtartók pedig ugyanúgy kettéosztják a várost, mint a korábbi, ugyancsak betontömbökből emelt torlaszok.
Dél-Mitrovica polgármestere a tüntetésen kijelentette, hogy a park formájában felállított új barikádot el kell tüntetni. A tüntetést egyébként maga a polgármester jelentette be az illetékes hatóságoknak. „A türelmi idő elfogyott, a park képében felállított új barikádot el kell tüntetni. Hiszen ez a park ismét csak elválaszt és nem köt össze bennünket”- mondta a polgármester a Danas értesülései szerint.
Az albánok az eldurvult tiltakozás alatt kövekkel dobálták meg a koszovói rendőrséget és a KFOR embereit is. Ők válaszul könnygázzal próbálták megfékezni a tömeget.
A szerbek másképp látják a helyzetet
Ezzel szemben Goran Rakić, Észak-Mitrovica polgármestere úgy fogalmazott, hogy habár támogatja a polgárok szabad akaratának mindenféle megnyilvánulását, a „vagy mi, vagy ti” feliratok nem segíthetik a kommunikációt a két nemzet között. Meglátása szerint a „Béke park” kiépítése egy lépés volt a két fél közötti helyzet normalizálására. Rakić továbbá felszólította a koszovói hatóságokat, hogy enyhítsék a feszültséget, amely ehhez a demonstrációhoz is vezetett – írta a Večernje novosti.
„Egy olyan szebb és nagyobb park kiépítésére számítottam, amelyben együtt játszhatnak majd a szerb és az albán gyerekek” – tette hozzá Rakić. A polgármester szerint a térségben a békének kellene prioritást élveznie.
A szerb kormány Koszovó-irodájának vezetője Marko Đurić, az eset után élesen bírálta a Kosovska Mitrovica déli részén lezajlott „tiltakozást”. A politikus szerint ez a tüntetés a békés „együttélést” veszélyezteti, hiszen a szerbek és az albánok kapcsolatainak normalizálását nehezíti.
Đurić kiemelte azt is, hogy ez az esemény tovább mélyítheti a félelmet a koszovói szerbek között. „Jobb ezer napig tárgyalni velük, mint egy napig háborúzni ellenük” – jelentette ki az irodavezető a Beta hírügynökség információi szerint. Végezetül hozzátette azt is, hogy az események ellenére Szerbia kész a béke további kiépítésére Koszovóban.
Nagy Orsolya