Az „Emlékezz” – feliratú táblánál, amelyet Dunaszerdahely keleti lakótelepének parkjában állítottak 2006-ban, minden évben augusztus 2-án kerül sor a második világháború során több ezer meghurcolt és deportált roma család emléke előtti tiszteletadásra.
A rendezvény főszervezője a Romológiai Kutató Intézet volt. Az ünnepség három nyelven, szlovákul, magyarul és angolul folyt. A szervezők rangos vendégeket üdvözölhettek az eseményen, Robert Fico miniszterelnököt elkísérte a kormányhivatal több munkatársa, jelen volt az amerikai, a brit, a magyar, a lengyel, a német, a francia és az osztrák nagykövetségek, valamint több roma és zsidó szervezet képviselői. Magyarországról Rostás Farkas Györgyöt, a Cigány Tudományos és Művészeti Társaság elnökét, és Harmati Zsoltot, a pozsonyi magyar nagykövetség képviselőjét köszöntötték.
Robert Fico hangsúlyozta: azért is emlékezünk, hogy soha többé ne fordulhassanak elő hasonló bűncselekmények. A nemzetközi érdeklődés is mutatja ennek az emlékünnepnek a jelentőségét. Emlékeztetett arra is, hogy így gondolta ezt 2006-ban is, amikor az emlékmű avatására szintén – miniszterelnökként – eljött Dunaszerdahelyre. Fico szerint azért is szükséges emlékeznünk, mert még mindig sokan vannak, akik nem tanulnak a múltból, ma is látni olyan embereket, akik horogkeresztes jelképeket hordanak. A miniszterelnök bízik abban, hogy augusztus másodika, a roma holokauszt emléknapja és története figyelmet kap a történelemkönyvekben és a tankönyvekben is.
Az ünnepség szónoka volt a házigazdák részéről Ravasz József, a Romológiai Kutató Intézet igazgatója, a Magyar Közösség Pártjából Berényi József MKP-elnök (beszédét külön helyen ismertetjük) és további közösségek képviselői is. Hagyományosan a Zsidó Múzeum képviseletében hangzott el az utolsó szónoklat. A rendezvényen felcsendült a szlovák és a roma himnusz, ez utóbbit Rigó Mónika énekelte.
Kitekintő / Felvidék.ma