Csődbe ment az amerikai autógyártás bölcsője

Detroit, az amerikai autógyártás korábban legnagyobb központja, csődöt jelentett. Tettével bizonyosan elindított egy hónapokig tartó csatározást a hitelezők, nyugdíjalapok, szakszervezetek között, akik várhatóan sokat fognak veszíteni a város szövetségi kimentése során. Detroit régóta küzd a pénzügyi nehézségek mellett, az ipar hanyatlásával, a népesség elvándorlásával, az adóbevételek csökkenésével és a helytelen gazdálkodással is – számol be az USA Today.

„Ez egy nehéz lépés, de az egyetlen járható út egy hatvan éve halmozódó probléma kezelésére” – fogalmazott Michigan állam republikánus kormányzója, Richard Snyder. A döntés egyben történelmi is, mivel a hétszázezer lakosú Detroit vált a legnagyobb amerikai önkormányzattá, amely valaha csődöt jelentett. Ráadásul adósságainak és kötelezettségeinek mértéke is rendkívüli: körülbelül 20 milliárd dollár! Ezért a csőd kezelése valószínűleg precedensteremtő erővel bír majd.

A csődbejelentés egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy az amerikai városok problémái régóta nincsenek a washingtoni politika látóterében. A 2012-es elnökválasztási kampány során csupán az autóipar állami megsegítése került szóba. Az is elgondolkodtató, hogy míg a szövetségi kormány rendelkezett forrásokkal és jogkörrel a General Motors megsegítésére, tehetetlen volt Detroit óriási adósságait illetően. Joe Biden alelnök a bejelentést követően, mikor megkérdezték tőle, mit tehetett volna a kormány, azt felelte: „Nem tudjuk”.

Szakáli Máté

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »