A négyéves ciklus felénél Donald Tusk Polgári Platformja jelentősen meggyengült, egy időközi polgármester-választást már elveszítettek, a közvélemény-kutatások szerint pedig Kaczyński pártja megelőzte a kormánypártot.
Egyre több oka van Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek az aggodalomra, ha a két év múlva esedékes parlamenti választásokkal kapcsolatban számolgatásba kezd. Féltávnál ugyanis – a Tusk által vezetett Polgári Platform (Platforma Obywatelska) 2011-ben nyerte meg a választásokat – az örök üldöző Jog és Igazságosság (Prawo i Sprawiedliwość) komoly részhajrába kezdett, míg a kormánypárt folyamatosan veszít támogatottságából.
Nagyok csatája a kisvárosban
Nagy sajtóvisszhang övezte a júliusban tartott polgármester-választásokat az észak-lengyelországi Elblągban. Korábban is sejthető volt, hogy nagy jelentősége lesz a szavazásnak, hiszen a legfrissebb közvélemény kutatások szerint fej-fej mellett haladt a két párt. Sokan a Donald Tusk és Jarosław Kaczyński közötti párharcként is értelmezték az eseményeket, akik a szokottnál jóval többször szólaltak meg a kb. 120 ezer lakosú várost övező kampány során. Nyilvánvaló volt, hogy az elblągi választásokat egyfajta időközi erő-összemérésként értelmezik, aki itt nyer, az országos szinten is magabiztosabbá válhat valamivel. A választásokat végül az ellenzéki Jerzy Wilk nyerte, s bár csak valamivel több, mint három százalékkal előzte meg a kormánypárt jelöltjét, az eredmény mindenképp jelzésértékű, amely Kaczyńskiék számára pozitív előjel lehet.
Közvélemény-kutatások: előnyben Kaczyński pártja
A legfrissebb (eheti) felmérések szintén az ellenzék megerősödését, illetve a kormánypárt mélyrepülését mutatják. A TNS Polska által készített felmérés szerint, ha a hétvégén lennének a választások, akkor a Kaczyński által vezetett Jog és Igazságosság nyerne 40%-kal, Donald Tusk Polgári Platformja pedig csupán 34%-ot kapna. Érdekesség, hogy az ellenzéki párt korábban 30%-nál jobb eredményre is csak ritkán volt képes. A jelenleg a lengyel parlamentben (Szejm) lévő pártok közül a Baloldali Demokratikus Szövetség (Sojusz Lewicy Demokratycznej) 13%-kal, a Palikot Mozgalma (Ruch Palikota) 6%-kal jutna be a parlamentbe, míg a Lengyel Néppárt (Polskie Stronnictwo Ludowe) nem érné el a parlamenti küszöböt.
A 2011-es lengyel parlamenti választásokat a Polgári Platform nyerte 39,18%-kal, legnagyobb ellenzéki pártként pedig a Jog és Igazságosság jutott be 29,89%-kal.
Az ellenzék Varsó polgármesterét is megbuktatná
A Jog és Igazságosság láthatóan és tudatosan épít a kedvező eredményekre, a gyengülő kormánypártot igyekszenek minél több oldalról megszorítani, miközben más ellenzéki erők is egyre aktívabbá válnak. Egy ellenzéki csoport májusban aláírásgyűjtésbe kezdett a főváros polgármesterének leváltása ügyében, amely ha sikeres lesz (134 ezer aláírást kell összegyűjteniük két hónap alatt), szavazást írhatnak ki a főpolgármester leváltásáról. Bár az aláírásgyűjtést hivatalosan nem Kaczyński pártja kezdeményezte, az mégis a lehető legjobbkor jött nekik. Ha a Polgári Platform „elbukná” a fővárost, komoly presztízsveszteséget szenvednének, emellett a lehető legrosszabb előjelekkel vágnának neki a parlamenti választások kampánysorozatának. Az aláírásgyűjtés hivatalosan július 22-ig tart, a szervezők állítása szerint ugyanakkor már több mint 200 ezer aláírást gyűjtöttek, így a szavazást valószínűleg megtartják.
A főpolgármester körül kialakult helyzeten nem javított a Donald Tusk miniszterelnök nyilatkozata sem, aki arra kérte a varsóiakat, hogy ne menjenek el a kormánypárti főpolgármester leváltásáról szóló referendumra voksolni, ezzel mutatva ki bizalmukat. Sokan Tusk véleményét antidemokratikusnak tartották, hiszen a kormányfő a 2011-es parlamenti választások során még minden lengyel állampolgárt szavazásra buzdított. Lengyel elemzők szerint Tusk nyilatkozata is alátámasztja aggodalmát a kialakult helyzettel kapcsolatban: néhány hónapon belül a második vereségét szenvedheti el a kormánypárt az ellenzéktől.
Ackermann Sándor