Átütő pénzügyi sikert ért el a kormány

A bolgár pénzügyminiszter rizikós vállalkozásba vágta a fejszéjét, ám jelentős sikert könyvelhetett el az előkészített és végiggondolt tervnek köszönhetően. Tíz esztendős szünet után Bulgária újra színre lépett a nemzetközi hitelpiacokon saját eurókötvényekkel és a vártnál nagyobb bevételre tett szert. A nemzetközi eseményeknek és a bolgár kormány előkészületeinek köszönhető, hogy jobb hitelkonstrukciókhoz jutott a balkáni ország, mint például Olaszország, vagy az eurózóna más tagállamai. Az ellenzék jóslatai nem következtek be, a kormány továbbra is jól teljesít ezen a téren.

Az utóbbi hónapokban több támadás érte a Polgárok Bulgári Európai Fejlődéséért (GERB) kormányt az ellenzék részéről, miszerint a kormány felelőtlenül használja fel az adófizetők pénzét. Szimeon Djankov pénzügyminiszter néhány hónappal ezelőtt kilátásba helyezte, hogy Bulgária 10 év után újra szándékozik állami kötvényeket kibocsátani a nemzetközi piacon annak érdekében, hogy friss tőkéhez jusson a kormány. A bolgár kormánynak 2013-ban törlesztenie kell az államadósság következő részletét, viszont ehhez a hazai forrásokon kívül külső tőkére is szükség lenne. A pénzügyminiszter kezdeményezésére a kormány 950 millió euró értékben adott el államkötvényeket, viszont a vártnál sokkal kedvezőbb feltételek mellett. Az 5 éves lefutású euró alapú kötvények önmagukban garantálják, hogy nem történik árfolyam-ingadozás (habár ha levában lennének, akkor sem lenne veszély erre a leva rögzítettsége révén).

A gazdasági válság Európában javában tombol, viszont Bulgária rendkívül stabil makrogazdasági és költségvetési mutatóinak köszönhetően vonzó perspektívákat nyújt a külföldi hitelezőknek. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy Bulgária egyike azon 4 európai uniós országnak, amelyek maradéktalanul teljesítik az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti követelményeket. Az emissziót kemény munka előzte meg, a bolgár kormány hosszú hónapokon át konzultált mind belföldi pénzügyi intézményekkel (mint például a Bolgár Nemzeti Bank vezetőségével), mind külföldi hitelezőkkel. A görög választások kedvező, euróbarát fordulata is Szófia malmára hajtotta a vizet, a kormány zártkörű üléseken tárgyalt a nagy külföldi befektetőkkel és mindenki számára elérhető prezentációkban ismertette az ország állapotát, a kibocsátandó kötvények előnyeit már hónapokkal a pénzügyi akciót megelőzően. Az Európai Bizottság az elmúlt hónapokban többször megdicsérte a bolgár kormányt pénzügyi stabilitásáért, többek között megszűntette ellene az eljárásban lévő túlzott költségvetési deficit eljárást. A bolgár költségvetés második hónapja többlettel zárt és az éves deficit is csak 1,8 százalék körül van bekalkulálva.

Bojko Boriszov miniszterelnök éves értékelésében kiemelte, hogy Djankov pénzügyminiszter kabinetje a kormány egyik legjobban teljesítő része. A kormányfő ezzel minden bizonnyal az emissziót is értékelte, ugyanis az 5 éves lejárati idő éppen 2017-re esik, amikor országgyűlési választásokat tartanak Bulgáriában. Nem kell előre sietni a messzemenő következményekkel, ugyanakkor azzal, hogy 2013-ig stabil költségvetéssel és pénzügyi helyzettel fog rendelkezni az ország, jelentős előnyt tehet szert a kormánypárt a jövő évben esedékes parlamenti választásokon. Azzal, hogy Bulgáriát jobb kategóriába sorolták, mint más térségbeli államokat, a magánszektor pénzügyi intézményei is jól járnak – kedvezőbb hitelkonstrukciókat ajánlhatnak a helyi vállalkozóknak anélkül, hogy nagyobb kockázatot vállalnának.

Djánkov optimistán nyilatkozott az emittálást követően, a miniszterelnök-helyettes szerint 2013-ban akár ismét jobb hitelbesorolásba sorolhatják át a balkáni országot a nagy hitelminősítő intézetek. Emlékezetes, hogy a 2008-as válság óta összesen két uniós országnak – Bulgáriának és Lengyelországnak – javították a hitelbesorolását. Gazdasági elemzők szerint azzal, hogy Bulgária és a balkáni térség (Görögország nélkül) stabil gazdasági mutatókat produkált az utóbbi években, 2013-ra jelentős mértékben fog csökkenni a rossz állományú hitelek aránya és a befektetésekből is jelentős növekedést könyvelhetnek el a régió országai.

A Capital bolgár napilap kiemeli, hogy Bulgária azért kaphatott pozitív visszajelzést a nemzetközi piacoktól, mert a kormány nem indította el 2011-ben a szociális reformokat. Elkerülte ilyen módon az államháztartási hiány jelentős mértékű növekedését. A kormány azonban nem halogathatja ezeket a reformokat a végtelenségig, ugyanis a soron következő 2015-ös és 2017-es államadósság-törlesztés már duplája lesz a 2013-as törlesztő részletnek. A reformok ugyan rövidtávon megnövelnék az állami kiadásokat, viszont középtávon csökkenne az állam visszaosztó szerepe és ezáltal a költségek is csökkennének.  A következő kormány megalakítására készülő kívánó pártoknak minden esetre már most el kellene gondolkozniuk azon, hogyan fogják elindítani a bolgár gazdasági növekedést. A hitelezők ugyanis a 2 milliárd feletti törlesztő részleteknél már inkább erre a tényezőre fogják tenni a hangsúlyt. Egy másik aggály lehet az is, hogy a jelenlegi emissziónál a belföldi befektetőket kizárták a megrendelésekből és ez hosszútávon gyengítheti az állami likviditást.

Milanov Viktor

Friss hírek