Kőkemény költségvetési szigor jön

Az új francia kormány tartani fogja magát Párizsnak ahhoz a vállalásához, hogy 2013 végéig az előírt szintre szorítja le az államháztartás hiányát – jelentette ki Brüsszelben Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter.

Az új francia kormány pénzügyminisztere hétfőn Brüsszelben letette a nagyesküt, hogy országa, ha törik, ha szakad, 2013 végére a GDP-arányosan 3 százalékos szint alá fogja leszorítani az államháztartás hiányát, a stabilitási és növekedési paktumban tett vállalásaival összhangban.

Pierre Moscovici ezt azt követően mondta, hogy az Európai Bizottságban tárgyalt, többek között Olli Rehn-nel, az EU gazdasági és pénzügyi biztosával. „A 2013-as hiánycél nem csak elérhető, de el is fogjuk érni. Ezt nagyon komolyan vesszük” – jelentette ki a szocialista kormány pénzügyminisztere a sajtó előtt a találkozót követően. Egy kérdésre válaszolva röviden közölte, hogy mindezt megszorítások nélkül tervezik elérni.

Moscovici ugyanakkor egyelőre nem válaszolt arra, hogyan, milyen intézkedésekkel tervezi Párizs teljesíteni a hiánycélt, ami nem lesz könnyű, tekintettel arra, hogy Brüsszel tavaszi előrejelzésében idénre jóval nagyobb deficitet jósolt Párizsnak. Hozzátette, hogy a költségvetési reformról készülő törvénytervezet tartalmazza majd az intézkedések leírását, ami néhány héten belül készül el.

„Üdvözlöm ezt az elköteleződést a fontos cél elérése mellett, ami teljesen elérhető” – jelentette ki Olli Rehn. A biztos szerint a Bizottság mindig is azon az állásponton volt, hogy a költségvetési konszolidációt szerkezeti reformoknak és célzott befektetéseknek kell kísérniük a növekedés és a munkahelyteremtés érdekében. „Az a növekedési dinamika, amit a francia kormány szeretne (a gazdaságba) pumpálni, ebbe az irányba megy” – húzta alá.

Rehn egy kérdésre emlékeztetett rá, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmusról (ESM) szóló szerződés jelenlegi formájában nem ad lehetőséget a bankok közvetlen újratőkésítésére, de fontosnak nevezte azt, hogy fontolóra vegyék ennek a lehetőségét. A Bizottság szerint ugyanis az ESM direkt szerepvállalása a feltőkésítésben megszüntetheti azt a kapcsot, ami a szuverán adósságválság és a bankrendszer között létrejött.

Pierre Moscovici közölte, hogy Párizs lényegesnek tartja a bankok közvetlen újratőkésítését. „Azt szeretnénk, ha a június végi Európai Tanácson ez lenne az egyik nyitás” – mondta, megismételve egyúttal azt is, hogy Franciaország támogatná a bankunió létrejöttét.

Mindketten hangsúlyozták, hogy Görögország helye az euróövezetben van, bár a francia pénzügyminiszter hozzátette, hogy Athénnak a vállalt kötelezettségeket is tiszteletben kell tartania.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek