Nehezen indultak a német-francia kapcsolatok Franciaország új elnökének beiktatásával: villám csapott Francois Hollande Berlinbe tartó gépébe, amely kénytelen volt visszafordulni Párizsba. Az elnök így több mint egy órás késéssel érkezett a német fővárosba, hogy legfontosabb európai partnerével találkozzon.
„Szeretnénk, ha Görögország az Európai Unió és az eurózóna tagja maradna” – jelentette ki Angela Merkel német kancellár Francois Hollande francia elnökkel tartott első közös sajtótájékoztatóján kedden. „Mindkét oldal tett erőfeszítéseket. Engednünk kell a görögöket, hogy megoldást találjanak” – egészítette ki Francois Hollande a közös álláspontot. A sajtó máris „Frangela” névvel illette a két elnök kapcsolatot, amelyet Hollande erős kötelékkel bíró, rendkívül kiegyensúlyozott és tiszteletteljes viszonyként jellemzett.
A találkozó napja egyébként sem volt eseménytelen: nyilvánosságra hozták az Európai Unió tagállamainak első negyedéves GDP adatait, Görögországban pedig bejelentették, hogy a kormányalakítási tárgyalások kudarcba fulladtak, és új választásokra kerül sor. A görög kormányalakítási kudarc egyébként rögtön zuhanást eredményezett a londoni, berlini és párizsi tőzsdéken.
Elemzők arra számítottak, hogy Hollande – aki a németek által tető alá hozott fiskális szerződés újratárgyalásával és a gazdasági növekedés beindításával kampányolt a választás előtt – visszavonulót fog fújni az európai színtéren. Ehhez képest az Elysée-palota kulcsainak új birtokosa már a növekedés beindítását célzó, kézzelfogható intézkedések meghozatalára ösztökélte az európai vezetőket. A francia elnök fontolóra venné a versenyképesség javítását, az alapok mozgósítását, akár az eurókötvények bevezetését is – amelytől a németek rendíthetetlenül ódzkodnak. „Mindent meg kell vizsgálni és aztán levonjuk a következtetéseket” – mondta Hollande. Az új francia elnök megválasztásakor Angela Merkel részéről hideg fogadtatásban részesült, aki határozottan leszögezte: a 25 tagállam által ratifikált szerződés nem tárgyalható újra. A New York Times című amerikai napilap újságírói szerint azonban a német kancellár és az új francia elnök között egy gyümölcsözőbb együttműködés bontakozhat ki, mint a Merkozy-tandem idején. Francois Hollande ugyanis sokkal inkább fogja követni a német irányvonalat, vagyis Brüsszel pozíciójának erősítését az eurózónán belül, mint Nicolas Sarkozy, aki a tagállamok szélesebb döntési jogosítványai mellett kardoskodott. A New York Times szerint a fiskális paktum körüli feszültség „megszorítás versus növekedés” dimenziókra való leszűkítése politikailag eltúlzott.
Hollande első berlini látogatásának körülményeiról szólva Merkel úgy fogalmazott, hogy a villámlás akár jó ómen is lehet. A német kancellár kijelentése természetesen megannyi Görögországgal és a francia-német tandemmel kapcsolatos humoros párhuzamnak adott alapot az interneten. „Hollande repülőjét a görög villám csapta meg?” – vetette fel például twitter-üzenetében Faisal Islam, a Channel 4 brit televízió gazdasági tudósítója. Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi és gazdasági biztosa a napokban ugyancsak a növekedés beindításának szükségességét hangsúlyozta: „A pénzügyi kiigazítás útján kell maradnunk és előmozdítanunk a növekedést is”. A biztos ugyanakkor kiemelte azt is, hogy nincs alternatívája a pénzügyi konszolidáció folytatásának.
Győri Hajnalka