Alig telt el egy hónap a legutóbbi parlamenti választások óta, a kormány felépítése pedig még javában zajlik, de már egyértelművé vált, hogy Robert Fico szlovák kormányfő második mandátuma sem a kisebbségek iránti jóindulat jegyében zajlik majd. Bár az utóbbi időben egy megszelídült, pragmatikus és nacionalista kirohanásoktól mentes személyiség képét próbálta felépíteni, a Smer-SD elnöke világossá tette, a felvidéki magyarságot érintő kérdésekben nem változik az előző ciklusából ismert alapkoncepció. A napokban zajló kabinetszervezési és programalkotási folyamatba már több olyan intézkedés is bekerült, amelyek nem fogják javítani sem a kisebbség helyzetét, sem pedig a szlovák-magyar viszonyt.
A hét elején bizonyosságot nyert a korábban már beharangozott elhatározás, amely szerint az átalakult kormányszerkezetben nem kap helyet a hagyományos kisebbségi miniszterelnök-helyettesi hivatal. Helyette a március 12-i választásokat megnyerő Smer-SD (Irány – Szociáldemokrácia) egy a kulturális minisztériumnak alárendelt kormánybiztosra ruháznák a kisebbségi ügyek kezelését. Ezt hétfőn jelentette be Robert Fico szlovák kormányfő az új kulturális miniszter, Marek Maďarič beiktatási ceremóniáján. A tárca élére két év szünet után visszatérő Maďarič, akivel kapcsolatban a felvidéki magyaroknak nincsenek kellemes tapasztalatai, ugyan nem felettese a biztosnak, ám mivel költségvetési ügyekben az utóbbi nem képes függetlenül cselekedni, ezért könnyen elképzelhető a minisztérium hatalmának kiterjedése.
Az Új Szó beszámolója szerint Bugár Béla, a Híd-Most elnöke is hangot adott ezzel az kérdéssel kapcsolatos aggodalmainak. A politikus a lapnak úgy nyilatkozott, jobban örülne, ha a kormánybiztos a miniszterelnöki hivatal alá tartozna. A Bumm.sk-nak azt is elmondta, a hivatalnak csak akkor van értelme, ha nem tartozik egyetlen minisztérium fennhatósága alá sem, így képes korlátozni azok esetleges kisebbségellenes szándékait.
A kisebbségekért felelős tisztviselő kérdése azonban nem pusztán közjogi kérdés, de a mindennapi életre is kiterjed a hatása. A miniszterelnök-helyettesi pozíció megszűnésével olyan kaotikus helyzet alakult ki, amelynek következtében csúszni fog a kisebbségi kultúrára szánt állami támogatások kifizetése. Az MTI szerint jelenleg nem világos kinek kell a pályázati pénzek kiutalását jóváhagynia, a helyzet letisztulásáig hónapok is eltelhetnek.
Állampolgársági ügyek
Maďarič beiktatási ceremóniáján nem ez volt az egyetlen a kisebbségek számára jelentőséggel bíró ficói kinyilatkoztatás. A kormányfő ugyanis a szlovák állampolgársági törvény módosításáról is beszélt, amelytől eddig sokan azt várták, megszünteti a kettős állampolgárokat sújtó intézkedéseket. A remények részben teljesülnek is, hiszen a tervek szerint törlik azt a törvényi előírást, amely a szlovák állampolgárság automatikus elvesztésével bünteti azokat, akik egy másik ország állampolgárságát igénylik. Az bökkenő csak ott van, hogy a módosítást Magyarország viszonylatában nem szándékoznak alkalmazni. A Bumm.sk összefoglalója szerint Fico kijelentette, Budapest nem módosította azt a kettős állampolgársági törvényt, amelyre válaszul a szlovák jogszabály készült, így ebben a vonatkozásban nincs mit változtatniuk.
Bugár Béla kategorikusan elutasította az elképzelést, hiszen ez meglátása szerint etnikai alapon történő diszkriminációt jelent. A pártelnök szerint egyébként a törvénnyel eddigi formájában is rengeteg probléma van, ezért is került az alkotmánybíróság elé, amelynek döntését meg kellene várni mielőtt bármit is módosítanának. A kormányfő felvetésére Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) vezetője is reagált. Elmondása szerint mindenki számára világos lett, hogy Fico semmit nem változott, csak ugyanazt a tartalmat próbálja kendőzni, szebb csomagolásba tenni.
Trükkök a választási rendszer körül
A kifejezetten kisebbségorientált politikai kérdéseken túlmenően az új Fico-kabinetnek olyan, az ország egészét érintő általános átalakításokat is megcélozott, amelyek szintén hátrányosak lehetnek a felvidéki magyarság szempontjából. Egyik ilyen projekt a választójogi törvény átszabását tűzte ki célul. A Körkép.sk elemzéséből kiderül, hogy a reform a törvényhozás létszámának csökkentését, az arányos választási rendszer lecserélését, és az eddigi egyetlen, országos választókerület felszabdalását foglalná magába. Az eddig elvégzett szimulációk szerint mindhárom módosítás csökkentené a magyar képviselet számarányát, ám ezzel párhuzamosan növelné a Smer erejét.
A százötven képviselői mandátum megnyirbálása lecsökkentené a választások reprezentatív jellegét, több szavazat veszne el, azaz több szavazat nem fordulna át parlamenti székké, ami főként a kisebb pártokat (mint a Híd és az MKP) hozza hátrányos helyzetbe. Az arányos választási rendszert felcserélő vegyes, az egyéni választókerületeket és pártlistákat kombináló rendszer ráerősítene a reprezentativitás csökkenésére, amely szintén a nagy pártoknak (értsd a Smernek) kedvezne a kisebbek kárára. A szavazókörzetek méretének csökkentése elméletben épp ellenkező hatást váltana ki, ám ez nagyban függ attól is ki, milyen szándékkal, és hogyan húzza meg a választókerületek határát. Az egy hónappal ezelőtti voksolás eredményét alapul vevő szimuláció megállapította, hogy ha az új elképzelések szerint zajlott volna a forduló, a mostani tizenhárom képviselő helyett a Híd csak öt-hét honatyát küldhetett volna a pozsonyi parlamentbe.
Fico jelenleg nem rendelkezik a választási törvény módosításához szükséges szavazatmennyiséggel, ám a Szabadság és Szolidaritás (SaS), az Egyszerű Emberek és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) is jelezték, hogy szívesen látnák a jelenlegi szisztéma átalakítását. Nem nehéz tehát elképzelni, hogy összegyűl a kritikus tömeg, és ez, ahogy arra Király Zsolt, a Körkép szerzője rámutat, lépéskényszerbe hozhatja a magyar pártokat.
Az elmúlt hetek tapasztalatai arra engednek következtetni, hogy szükség is lesz a két felvidéki magyar formáció megbékélésére, hiszen az elkövetkező négy év szlovákiai kisebbségpolitikája nem fog lényegesen eltérni a 2006-2010 közötti ciklusétól. Robert Fico ugyan megpróbálhat nyugodtabbnak, békésebbnek és decensebbnek tűnni, de igen kevés az esélye annak, hogy nacionalista nézetei gyökeresen megváltoztak volna. Új szerepében talán még pusztítóbb is lehet, mint a korábbi magyarfaló rém magatartásával.
Pap Szilárd István