Gingrich kirúgta a fél stábját és taktikát váltott

A jövőben a szabad mandátummal rendelkező delegáltak meggyőzésére koncentrál Newt Gingrich republikánus elnökjelölt – jelentette ki az elnökaspiráns wisconsini kampányfőnöke, Robert Lorge. A kedden előválasztó államban készült legújabb felmérések azt mutatják, hogy a volt képviselőházi elnök nem fog tudni győzedelmeskedni, sőt az elnökaspiránsok közül őt támogatják majd a legkevesebben. Newt Gingrichnek azonban feltett szándéka, hogy az előválasztás végéig versenyben marad, mert szerinte az augusztusi konvencióig a jelenleg élen álló Mitt Romney nem fogja tudni megszerezni a jelöltséghez szükséges 1144 delegáltat. Ebben az esetben a jelöltek támogatásáról szabadon döntő – az előválasztási eredmények által nem kötött – küldöttek támogatása számára aranyat érhet.

Gingrich a január óta tartó előválasztásokon eddig mindössze két államban, Dél-Karolinában és Georgiában tudott győzedelmeskedni és az összegyűjtött delegáltak számában (140) is lényegesen elmarad Romneytól (566) és Santorumtól (263). Ráadásul a volt képviselőházi elnök csütörtökön anyagi nehézségek miatt kénytelen volt megválni stábja harmadától és visszafogni utazási kiadásait, de stratégiai megfontolásból megvált eddigi kampányfőnökétől is. További érvágás Gingrichnek, hogy egyedüli nagy mecénása, a milliárdos Sheldon Adelson már nem bízik győzelmében ezért felvette a kapcsolatot Romney támogatóival. Gingrich a kampánybüdzsében felhalmozott deficitet most úgy igyekszik orvosolni, hogy ötven dollárért fotóztatja magát rajongóival.

A volt képviselőházi elnök korábban a déli, közismerten konzervatív államok delegáltjainak megszerzését látta végső győzelme zálogának, azonban ez az elképzelése meghiúsult, mert a konzervatív szavazók többsége az elmúlt két hónapban inkább Rick Santorumot támogatta. Az új stratégiával összesen 117 delegáltat szerezhet, ennyi szabad mandátumú delegált érkezik ugyanis az államokból az augusztusi konvencióra. Gingrich kampányfőnöke szerint a mostani választás nagyon hasonló lehet az 1920-as Warren Harding nevével fémjelzett konvencióhoz, amikor a későbbi elnök annak ellenére győzött, hogy mindössze a delegáltak hat százalékával érkezett a jelölőgyűlésre szemben az addig harminc százalékot gyűjtött Leonard Wooddal. Egy új felmérés azonban azt mutatja, hogy a republikánus választók jobban örülnének, ha az előválasztásokon és nem a konvención dőlne el, hogy ki lesz Obama kihívója, hatvan százalékuk pedig már most Gingrich távozását szeretné.

Pulay Kristóf

Friss hírek