Dmitrij Medvegyev a támogatóinak kongresszusán tartott beszédében felvázolta a politikai élet modernizációja érdekében eddig megtett lépéseket, s az előttük álló, egy jobban működő, demokratikus ország felé vezető utat. Az elnök tagadta, hogy az intézkedéseket a decemberi választásokkal kapcsolatos tiltakozások hatására tennék, de hangsúlyozta, hogy már az eddigi intézkedéseknek köszönhetően boldogabb lett az élet Oroszországban.
Az elmúlt hónapokban olyan jelentős változások történtek, melyeknek köszönhetően boldogabbá vált az élet Oroszországban – nyitotta meg Dmitrij Medvegyev a Támogatók Társadalmi Bizottságának kongresszusát Gorkiban.
Medvegyev a támogatóinak találkozóján arra kérte a résztvevőket, hogy támogassák őt az átalakulás megvalósításában. „Mindezen reformok elsődleges célja, hogy megadjuk a polgároknak a lehetőséget, hogy gyakorolhassák civil, s mindenekelőtt politikai jogaikat; és kijavítsuk azokat a dolgokat, melyek hátráltatják politikai rendszerünk fejlődését.”- mondta az elnök.
„Nyilvánvaló, hogy ma nem minden polgár hisz abban, hogy a regisztrált pártok az ő jogos képviselőik. Az élet megváltozott: megnőtt a polgári aktivitás, az emberek egyértelműbben szeretnék álláspontjukat képviseltetni. S nekünk figyelembe kell vennünk ezt az igényt.”- részletezte az elnök. Medvegyev elismerte, hogy a jelenlegi, szigorú regisztrációs rendszer nem kedvez a kisebb vagy a közepes méretű pártoknak, s bejelentette a regisztrációs szabályok egyszerűsítését. A korábbi rendszert azzal igazolta, hogy szükség volt rá egy meghatározott politikai modell kialakítása érdekében. Az elnök szerint az Egységes Oroszország párt azon javaslata, mely megtiltaná a választási koalíciók kialakítását szintén figyelemre méltó.
Medvegyev külön kitért a törvénytervezet a választások tisztaságával foglalkozó részére: szerinte, ha a választási megfigyelőknek megadnák a jogot, hogy fényképeket vagy videókat készítsenek a szavazóhelyiségekben, akkor egyértelműen rögzíthetőek lennének a választási csalások – vagy azok hiánya. Hiszen az ilyen jellegű felvételek meghatározzák és formálják a közvéleményt, egészen pontosan provokálják azt – kérdőjelezte meg újra az elnök az interneten terjedő, választási csalásokról készült felvételek eredetiségét, írja a BBC.
Ugyanakkor azt a felvetést, mely szerint mindezen reformoknak köze lenne a december eleje óta érezhetően erősebb és gyakoribb civil fellépésekhez az elnök keményen visszautasította.
Ez egy jól átgondolt kezdeményezés, s a törvényterveztek jó részét már májusban-júniusban előkészítettük. (…) A változtatások hátterében az áll, hogy meg kell adni a polgároknak, hogy jobban gyakorolhassák jogaikat, mindenekelőtt politikai jogaikat.”
A politikai rendszer reformjával foglalkozó törvények az elnök szerint legkésőbb májusra hatályba lépnek.
A támogatókkal való eszmecsere során Dmitrij Medvegyev elismerte, hogy Oroszországnak szüksége lenne egy erősakaratú vezetővel rendelkező jobboldali pártra, melyben a lakosság jobboldali értékrenddel szimpatizáló része is megtalálná a választását.
Alekszej Kudrin, volt pénzügyminiszterrel kapcsolatos kérdésre válaszolva Medvegyev tagadta, hogy Kudrin belső ellenzék lett volna a kormányban. Az elnök szavai szerint az a „mítosz”, melyet maga Kudrin is támogat, mely szerint rá, mint a 12 éven át a kormányban ülő, liberális, jobboldali értékeket képviselő miniszterre senki nem hallgatott, nem állja meg a helyét. „A volt pénzügyminiszter felelős mindenért, ami az országban történt” – mondta Medvegyev.
Medvegyev az előrevetített reformcsomag egy részét, a regionális kormányzók választásáról szólót már január közepén beterjesztette a Duma elé. Az elnök szavai szerint a jelenlegi rendszernek, melyben a Kreml jelöli ki a kormányzókat, több negatívuma van, mint pozitívuma. A kormányzók a Kremlt követik, s nem a választók akaratát. A beterjesztett tervezet alapján az Orosz Föderáció visszatérne a regionális kormányzók közvetlen választásához, mely lépés az elnök szerint elengedhetetlen a demokrácia fejlődéséhez. Medvegyev kiemelte, hogy maguk a polgárok kérték, hogy így legyen. “S ha egyszer így akarják – meg fogjuk adni nekik ezt a lehetőséget.” A törvényjavaslat az országot 225 választási körzetre osztaná, egyenként félmillió választóval, s korlátozná a kormányzók két cikluson keresztüli hivatalban maradását is.
„Az utóbbi hónapokban jelentős választások történtek a politikai életben, s az élet boldogabbá vált.”- hagsúlyozta az elnök, s ígéretet tett az Orosz Föderáció politikai rendszerének reformjának folytatására.
Dancsecs Réka