Szicíliában már több mint öt napja tart a sztrájk, a barrikádok miatt kilométeres sorok alakultak ki az utakon, a benzinkutak bezártak, a szupermarketek polcai félig üresen tátonganak. A taxisok feszülten várakoztak, majd pénteken ők is az utcára vonultak. Az ügyvédek is készenlétben vannak, az ő sztrájkjuk hétfőre várható.
Szicíliában már több mint öt napja tart a kormány liberalizációs politikája elleni sztrájk. A kamionsofőrök, fuvarozási vállalkozók, a mezőgazdasági szektorban dolgozók és halászok közösen léptek fel az energiaszektort és az üzemanyagot is érintő liberalizációs csomag ellen, amelytől elsősorban az üzemanyag árának és az úthálózat használati díjának emelkedését várják. A sztrájkolók hétfő óta útakadályokkal bénítják a sziget közlekedését, jelentős fennakadásokat okozva. Több nagyvárosban bezártak a benzinkutak, mert nem érkezett meg az üzemanyag-utánpótlás. A szupermarketek polcai félig üresek, a friss élelmiszer és az ásványvíz teljesen hiányzik a kínálatból. Palermó legnagyobb piacai szintén zárva tartanak, Ragusában még a szemétgyűjtés is szünetel.
A sztrájkolók képviselői csütörtökön találkoztak Szicília tartomány vezetőjével, Raffaele Lombardoval, aki közölte: hajlandó engedni azokban a kérdésekben, amelyek a tartományi közigazgatás hatáskörébe tartoznak. Pénteken Lombardi Mario Monti olasz kormányfővel egyeztetett. A telefonbeszélgetés után azt nyilatkozta, hogy hiba lenne ennek a demonstrációnak az okait alulértékelni, és bár nem érthet egyet a követeléseiknek hangot adó sztrájkolók módszerereivel, biztos benne, hogy sikerül majd kielégítő megoldást találni a problémáikra – írta a La Repubblica című olasz napilap.
Pénteken éjfélkor, pontosan öt nap után, a kamionsofőrök abbahagyták a sztrájkot, ami hivatalosan csak erre az időszakra volt engedélyezve, a munkavállalók azonban kijelentették, készek a végsőkig kitartani. Bár a tüntetések már napok óta tartanak, a feszültség nem csillapodott: pénteken diákok csoportjai csatlakoztak a megmozduláshoz, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a dolgozókkal. A diákok nemzeti zászlót égettek el, ezzel tiltakozva az ellen az Olaszország ellen, amely megszorításaival a szegénységet hozza el és nem a fejlődést.
Nem csak Szicíliában okoznak fennakadásokat az elégedetlen tömegek. Pénteken a több napos feszült várakozás után a taxisok is az utcára vonultak az olasz félsziget számos nagyvárosában. Róma, Milánó, Nápoly, Genova, Firenze tereit ellepték a fehér taxik, amelyek a szektor liberalizációja ellen tüntetnek. A taxiszolgáltatás szerda óta szünetel az országban, ez azonban csak egy várakozó álláspont volt, amellyel azt próbálták elérni, hogy a kormány figyelmbe vegye a liberalizációs törvényhez fűzött javaslataikat. Eddig a taxis-engedélyek kiadása a helyi adminisztráció jogkörébe tartozott, és számukat korlátozták. Az új törvény azonban teljes mértékben liberalizálná az engedélyek kiadását, és a fuvarozási díjakat, így azonban jelentősen megnövekedne a taxisok száma, a megélhetésük pedig kétségessé válna. Ez ellen tiltakoznak a taxisok, amelyek a törvény elfogadása után a városok nagyobb tereire vonultak, hogy megbénítsák a forgalmat.
A vitatott liberalizációs törvényt pénteken nyolc órás megbeszélés után fogadta el a Miniszterek Tanácsa. Mario Monti olasz miniszterelnök struktúrális reformnak nevezte a törvényjavaslatot, amely a gazdasági növekedést lassító problémákra keresi a megoldást, mint például a verseny hiánya a piacokon, és a nem megfelelő infrastruktúra. Giorgio Napolitano olasz államfő is elégedett a törvénnyel, s támogatja a kormányt döntésében. Silvio Berlusconi volt olasz kormányfő ellenben úgy reagált, hogy az új kormánynak nincs gyümölcse, és ha azon az úton halad, amit megkezdett, vissza kell vonni Monti kormányfői megbízatását.
Szabó Dóra